DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3617271,63%
İstanbul
27°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Sarıgül: Bu ülke sizin deneme tahtanız mı?

Sarıgül: Bu ülke sizin deneme tahtanız mı?

ABONE OL
2 Aralık 2021 13:24
Sarıgül: Bu ülke sizin deneme tahtanız mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, iktidarın ekonomik siyasetlerini eleştirdi: “19 yıl yöneteceksin, üretmeden tüketeceksin, olmayanı harcayacaksın. İsrafla, gösterişle, rantla , inşaatla bugünlere geleceksin. Deniz bitince, yeni iktisat tertibi masalı anlatacaksın. Size kaç tane 19 yıl lazım? diye adama sorarlar. Bu ülke sizin deneme tahtanız mı?”

Memleket seyahatleri kapsamında Aydın’da bulunan Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, basın açıklaması yaparak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İktidarın ekonomik siyasetlerini eleştiren Sarıgül, Türk lirasının günden güne paha kaybetmesine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Türkiye iktisadı uçuşa geçti, Amerika, Avrupa bizi kıskanıyor diyorduk. Birden kendimizi Kurtuluş Savaşı’nın içinde bulduk. Ya o gün söyledikleri yalandı, ya bugün söyledikleri palavra. Ben size doğrusunu söyleyeyim;  bunların her söyledikleri palavra. Türk parası bir ayda yüzde 43 paha kaybetti.  Hem Sayın cumhurbaşkanı, hem Merkez Bankası, dövizdeki yükselişin iktisadi temeli yok diyor. Dövizdeki yükselişin iktisadi temeli, mantıklı bir izahı yoksa demek ki piyasalar size güvenmiyor. Bizim aylardır anlatmaya çalıştığımız da buydu. İnanç, itimat, itimat. İktisadın can damarı budur. Piyasalar size neden güvenmiyor? Neden eline para geçen dövize yöneliyor? İktisat öngörülür değil, tek adam idaresi var da ondan. İktisatta her şey olağanmış, denetim altındaymış, bir siyasetleri varmış üzere davranıyorlar lakin hiç bir planları ve siyasetleri yok.  İpin ucunu kaçırdılar, olan budur. ”

“BU KADAR PİŞKİNLİK OLMAZ”

Sarıgül, cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın dış güçler telaffuzunu de eleştirerek, “19 yıl üretim demediler, istihdam demediler, döviz kurları yükselince buna bir kılıf uydurmaya çalışıyorlar. 19 yıldır yeni iktisat tertibinin hazırlıklarını yapıyorlarmış. Bu kadar pişkinlik olmaz.19 yıl yöneteceksin, üretmeden tüketeceksin, olmayanı harcayacaksın. İsrafla, gösterişle, rantla , inşaatla bugünlere geleceksin. Deniz bitince, yeni iktisat nizamı masalı anlatacaksın. Size kaç tane 19 yıl lazım? diye adama sorarlar. Bu ülke sizin deneme tahtanız mı? İktisatta kurtuluş savaşı veriyormuşuz, dış güçler varmış. Buradan soruyorum;Bir kişinin aklına, insafına kalmış bir Türkiye kimin işine gelir? Dış güçlerin işine gelir. Fakat bizim işimize gelmez.Dış güçler mi dedi size; Köprülerin, otoyoların ihalesini euroyla yapın, hazine garantisini euroyla verin diye.” tabirlerini kullandı.

“120 MİLYAR DOLARLIK TARIM İTHALATINI DA MI DIŞ GÜÇLER YAPTIRDI?”

“Türkiye’de yaşamıyor muyuz? Niçin ihaleleri, garantileri dövizle yapıyorsunuz?” diye soran Sarıgül, “20 yıl evvel 20 milyon ton buğday üretiyorduk. Artık de 20 milyon ton buğday üretiyoruz. 20 milyon tonu, 50 milyon tona neden çıkarmadınız? Onu da mı dış güçler engelledi. Yılda 50 milyon ton buğday üretsek petrole falan gerek yoktu. Türkiye güçlü ve güçlü bir ülke olurdu.  120 milyar dolarlık tarım ithalatı yaptınız. Onu da mı dış güçler yaptırdı. Bu paraları Aydınlı çiftçiye vermediniz, götürdünüz Kanada, Amerika, Rusya çiftçisine verdiniz. Bu takviyenin onda birini Aydın’a verseydiniz, Aydın ihya olurdu.” biçiminde konuştu.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP