DOLAR 18,6541 0.03%
EURO 19,3754 0.45%
ALTIN 1.048,530,62
BITCOIN 3050541,04%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sayıştay’dan Esenler Belediyesi’ne dikkat çeken ihtar: Liyakat prensibi zedelendi
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Sayıştay’dan Esenler Belediyesi’ne dikkat çeken ihtar: Liyakat prensibi zedelendi

Sayıştay’dan Esenler Belediyesi’ne dikkat çeken ihtar: Liyakat prensibi zedelendi

ABONE OL
3 Aralık 2021 19:09
Sayıştay’dan Esenler Belediyesi’ne dikkat çeken ihtar: Liyakat prensibi zedelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay müfettişleri, Esenler Belediyesi’nde mevzuata alışılmamış formda kontratlı bir çalışanın müdür olarak görevlendirdiğini tespit ederek dikkat çeken bir ikazda bulundu. Sayıştay raporunda bu görevlendirmenin; meslek ve liyakat unsurlarını zedelediği, kurumsallaşmayı engellediği, kurum içinde mali denetimi zayıflatıp riskleri çoğalttığı vurgulandı.

İBB Meclisi AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu’nun başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nin 2020 yılı Sayıştay Kontrol Raporu’nda mevzuata karşıt uygulamalar ile ilgili bir dizi ikaz yer aldı. Bunlar ortasında en dikkat cazip olanı kontratlı olarak istihdam edilen çalışanın müdür olarak görevlendirilmesine ait.

Raporda, Belediye Kanunu’nda kimlerin hangi unvanlar ile kontratlı olarak çalışabileceği belirlenmiş olduğu hatırlatılarak bu unvanlar ortasında müdür takımlarının yer almadığı vurgulandı. Mevzuata göne bir memurca yürütülmesi gereken müdürlük vazifesinin vekâleten de olsa kontratlı statüsündeki bir işçi eliyle yürütülemeyeceği, kontratlı çalışanın devlet memurları hakkında sicil raporu düzenleyemeyeceği ve devlet memurlarının amiri olarak misyon yapamayacağı belirtildi.

“LİYAKAT” UYARISI

Raporda; bu görevlendirmenin 657 sayılı Kanun’un belirttiği meslek ve liyakat prensiplerini zedelediği, ilgili yönetmeliğin düzenlemelerini devre dışı bıraktığı, kurumsallaşmayı engellediği, kurum içinde mali denetimi zayıflatıp riskleri çoğalttığı, işçinin meslek planlarını ertelemesi ya da bırakması suretiyle çalışanın motivasyonunda ve randımanında düşüşe sebep olacağı vurgulandı.

“ACİL GEREKSİNİMDEN SÜREKSİZ OLARAK YAPILDI”

Sayıştay’ın ikazına Esenler Belediyesi tarafından verilen cevapta; görevlendirmenin, kamu faydası hedefiyle ve acil gereksinime binaen işçinin eğitim seviyesi ve iş deneyimi gözetilerek yeni görevlendirmeler yapılana kadar süreksiz olarak yapıldığı, yapılan bu sürecin hukuka uygun olduğu, lakin kamu hizmetlerinin aksamaması ismine içinde bulunulan pandemi süreci sonrasında mevzuata uygun değişikliklerin yapılacağı söz edildi.

KİRALAMA İHALELERİNDE REKABET ENGELLENDİ

Raporda mevzuata alışılmamış bulunan öbür uygulamaların kimileri şöyle:

* Taşınmazlarının kiraya verilmesi gayesiyle yapılan ihalelerin kimilerinin şartnamelerinde ihaleye iştiraki kısıtlayıcı, rekabeti engelleyen düzenlemelere yer verilmiştir. Kafetarya, restoran, halı saha üzere farklı nitelikteki gelir getirici ögeler için iştirakçilerden daha evvel hepsini bir ortada yaptığına dair en az 3 yıllık iş tecrübe evrakı istenmiştir. Lakin, vasıfları birbirinden farklı olan alanların birlikte ihale edilmesi, iş tecrübe evrakının de yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarından istenmesinin ihalelere iştiraki kısıtlayan ve makul kabul edilebilecek konulardan olamayacağı düşünülmektedir.

ATIK TOPLAMA İŞİ İHALESİZ VE BEDELSİZ DEVREDİLDİ

* Belediyenin yetki ve sorumluluk alanındaki ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve depolanması hizmetlerini içeren imtiyaz; gelir getirici faaliyetler olmasına karşın, bir protokolle etraf lisanslı özel kuruluş olan bir firmaya ihalesiz ve rastgele bir bedel alınmaksızın devredilmiştir. Yönetime ilişkin imtiyazın bu formda devrinin  kamu menfaatine ve mevzuata alışılmamış olduğu açıktır.

TAZİYE MESKENİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KULLANILIYOR

* Yönetimin mülkiyetinde olan birtakım taşınmazlardan imar planında yeşil alan, mezarlık yahut eğitim öğretim alanı  olarak ayrılan yerlerin gerçek ve hukukî bireyler tarafından işgal edildiği ve bu işgalcilerin çıkarılmadığı, bunun yerine geçmişe dönük olarak tespit edilen ecrimisillerin (işgal tazminatı) kira üzere uygulanarak işgallerin devam etmesine imkan tanındığı tespit edildi.

* Belediye işgal altındaki mezarlık alanı ile ilgili “İmar planlarında mezarlık alanı olan taşınmaz üzerindeki yapının taziye meskeni olarak yaptırıldığı, lakin kentsel dönüşümün acil gereksinim olması sebebiyle, kelam konusu binanın süreksiz olarak kentsel dönüşüm hizmetlerinde kullanıldığı ve projelerin tamamlanması ardından yapının taziye meskeni olarak hizmet vereceği” açıklaması yapıldı.

MUHTARLARA SİSTEMLİ YARDIM

* Mevzuatın icazet vermemesine belediye tarafından ilçedeki tüm muhtarlıklara gereksinimlerini karşılamak için aylık nakdi yardımda bulunulmuştur. Meclis kararı ile; elektrik, su, doğalgaz, telefon faturaları, kira, kırtasiye üzere masraflarının faturalarının ibrazına binaen 1.750,00 TL’yi geçmemek kaydı ile ayda bir olmak üzere nizamlı olarak nakdi yardım yapıldığı tespit edilmiştir. Ödemeler genel itibariyle tavan meblağ olan 1.750,00 TL üzerinden yapılmıştır.

* İdarece emlak vergileriyle birlikte tahsil edilen taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ilişkin katkı hissesi ilgili yönetimlere aktarılmamıştır. Yönetimin hesap ve süreçleri incelendiğinde, yıl sonu prestiji ile 2020 yılında tahsil edilen 5 milyon 241 bin 291 TL meblağında taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ilişkin katkı hissesinin Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığına gönderilmediği tespit edilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP