DOLAR 16,1335 -4.47%
EURO 17,1265 -4.29%
ALTIN 959,82-3,23
BITCOIN 342278-5,61%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Stresle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Stresle İlgili Bilinmesi Gerekenler

ABONE OL
17 Eylül 2021 14:52
Stresle İlgili Bilinmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel olarak, fizyolojik stres tepkisi, insanın hayatta kalması ve üretkenliği için çok önemlidir. Stres insanları görevleri tamamlamaya motive etmeseydi, çok az şey başarılabilirdi. Stres, bazen bilinçaltında iş, okul ve hatta egzersizler gibi yaşam olayları için teşvik sağlar. Ne yazık ki, birçok kişi ister zayıf stres yönetimi ister diğer yaşam tarzı faktörleri nedeniyle olsun, akut stresinin zamanla kronik strese dönüşmesini deneyimliyor. Kronik stresin etkileri bazen fark edilmesi zor olabilir; Çoğu hasta, sürekli stres tepkisinden kaynaklanan aşırı kortizol üretiminin vücutlarında hasara yol açtığının farkında değildir.

Stresin Ortak Etkileri Nelerdir?

Epinefrin ve kortizol gibi stres hormonlarının kronik olarak yükselmesinin vücut üzerinde sayısız olumsuz etkisi vardır. Obezite; kortizol, karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasına müdahale eden bir steroid hormondur. Kortizol, proteinlerin parçalanmasını ve yağ üretimini uyararak, bir kişinin ağırlığını, kan şekeri düzeylerini ve kan basıncını önemli ölçüde artırabilir. Aşırı protein yıkımı ayrıca kolajen liflerinin bozulmasına yol açar, bu da çatlaklara neden olur.

Ek olarak, stres kaynaklı iştah değişiklikleri nadir değildir, çünkü kronik sorunlarla uğraşan hastalar dikkati dağıtmak için tıkınırcasına yemeye yönelebilir. Ayrıca, tam tersi etkiyi yaşayan bir hasta alt grubu da vardır: anoreksi ve yemeğe olan ilginin tamamen kaybolması. Genel olarak, kronik stres vücutta metabolik değişikliklere yol açar ve bu da sıklıkla önemli kilo alımına neden olur ve bu da diğer bazı rahatsızlıkların riskini artırır. Tip II diyabet, dünya çapında en yaygın metabolik durumdur. Bu hastalık her yıl milyonlarca can alıyor ve sağlık ekonomisine milyarlarca dolara mal oluyor.

Diyabet için risk faktörleri

Obezite, Sedanter yaşam tarzı, Kronik stres, Kan hipertansiyonu, Ailede diyabet öyküsü. Çalışmalar, bu risk faktörlerinin çoğunluğu ile stres ve tip II diyabetin etkileri arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Kardiyovasküler hastalık, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve periferik arter hastalığı dâhil olmak üzere birçok hastalığı içeren bir şemsiye terimdir. Bu sağlık sorunları zayıflatıcıdır ve tip II diyabet ile benzer risk faktörlerini paylaşabilir. Başlıca etken, kan damarlarının vazokonstriksiyonunu teşvik eden ve kalbi daha yüksek basınçlara karşı kan pompalamaya zorlayan adrenerjik hormonların ve kortizolün kronik yükselmesidir. Ek olarak, stres kaynaklı obezite, dislipidemi ile sonuçlanır- düşük seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve yüksek seviyelerde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) -durumu daha da kötüleştirir.

Sağlıklı Bir Stres Tepkisini Korumanın Sağlıklı Yolları Nelerdir?

Meditasyon ve Yoga

2014 yılında yapılan bir meta-analizin sonuçları, meditasyon yaptıktan sonra stresin önemli ölçüde azaldığını gösterdi ve bilim adamları, farkındalık meditasyon programının bazı klinik popülasyonlarda kaygı, depresyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı. Uluslararası Önleyici Tıp Dergisi tarafından yayınlanan bir başka araştırma, düzenli yoga uygulamasının stres, depresyon ve kaygı duygularını azalttığını buldu.

Kafein, Alkol ve Nikotini Sınırlamak

Uyarıcı maddeler uzun süre tüketildiğinde vücuda zarar verebilir. Ayrıca, bu ürünler fiziksel ve psikolojik bağımlılığa yol açabilecek çeşitli bağımlılık bileşenleri içerir. Bu nedenle, stresi azaltmak için bu maddelere güvenmek yerine, yoga, meditasyon ve müzik gibi sakinleştirici aktiviteler daha olumlu bir seçenek olabilir.

Düzenli egzersiz

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne (ADAA) göre, egzersiz stresi azaltmak ve kaygı düzeylerini kontrol etmek için en ucuz yöntemdir. Bu etkiye serotonin, endorfin ve dopamin gibi stres giderici hormonların salınımı aracılık eder.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP