DOLAR 21,0639 0.5%
EURO 22,6684 0.68%
ALTIN 1.318,220,40
BITCOIN 5704600,60%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uzmanı ‘Telefon bataryaları neden patlıyor’ sorusunu yanıtladı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Uzmanı ‘Telefon bataryaları neden patlıyor’ sorusunu yanıtladı

Uzmanı ‘Telefon bataryaları neden patlıyor’ sorusunu yanıtladı

ABONE OL
22 Aralık 2022 17:20
Uzmanı ‘Telefon bataryaları neden patlıyor’ sorusunu yanıtladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanı ‘Telefon bataryaları neden patlıyor’ sorusunu yanıtladı

Geceleri yastık altına koyulan telefonlara dikkat

DİYARBAKIR – Akıllı telefon, tablet, akıllı saat gibi elektronik cihazların yanlış şarj edilmesi ve kullanılmasından kaynaklı batarya patlamaları günümüzde kaçınılmaz bir gerçek. Uzmanlar kullanıcılara telefonu doğru ve zamanlı şarj etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Son yıllarda sıkça duyuyoruz kullandığımız telefonun ve bataryanın patladığını. En son Karabük’te bir teknik serviste telefon bataryası patladı. Peki, telefon bataryaları neden patlar ve bataryanın patlama haline gelmemesi için uzmanların uyarıları neler? Özellikle akıllı telefon bataryaları, cebimizde taşıdığımız hatta çoğu zaman geceleri yastık altına sıkıştırdığımız birer saatli bomba gibi. Gün geçtikçe elektrik akımını depolayan telefon bataryaları da büyüyor. Bu durumda her ne kadar akıllı telefonlardan alınan verim artsa da içerisindeki bataryanın yanlış kullanımı tehlike arz eder.

Diyarbakır’da 16 yıllık teknik servis uzmanı Süleyman Araz, akıllı telefonları gece şarjda bırakmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Bataryaların aşırı ısınması ve darbe almasıyla patlamaların meydana gelebileceğinin altını çizen Araz, “Telefonlarımızı veya tabletlerimizi şarja takıp ardından bunlarla oynadığımız takdirde cihazlarımızda batarya şişmesi olur. Böylelikle batarya şişip patlar duruma gelir. Özellikle son model cihazlarda bu sıkıntı çok oluyor. Batarya şişmesi olduktan sonra sadece bataryanın değiştirilmesi yetmiyor. Kimi zaman ekrana kimi zaman da telefonun kasasına zarar geliyor. Böylelikle 2 parça birden değişiyor. Bu yüzden lütfen telefon ve tabletleri gece şarja takıp uyumayalım ve şarjdayken oyun oynamayalım. Bir de özellikle telefonlar yastık altına koyulup uyulursa radyasyona maruz kalınmış oluyor. Bu da ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir” dedi.

“Telefonun gün içerisinde kullanım süresi azaldıysa bataryayı değiştirin”

Telefonun özellikle şarjda kullanımının artmasıyla birlikte hem cihazın hem de bataryanın ömründe kısalma oluşabileceğine dikkat çeken Araz, “Telefon bataryalarının şişmesi ve bundan kaynaklı kimi zaman patlamaların meydana gelmesi, fazla güç tüketilmesinden kaynaklı oluyor. Şarjda oynanan cihaz, bir yandan şarjda akım alırken diğer yandan o akımı geri veriyor. Böylelikle bataryada bir dengesizlik söz konusu oluyor. Telefon ikisini bir arada yapamadığı için ısınmaya başlar. Devreler ısınıp telefon zarar görür. Bir bataryanın ömrü ne kadar orijinal olursa olsun kullanım şekline bağlı olarak 6 yıl da sürer. Kimisi günde 10 saat telefonla konuşurken kimisi de 1 saat konuşur. Bu aradaki zaman arttıkça telefonun ömrü kısalır. Yani genel olarak baktığımızda telefon kullanımı arttıkça hem cihazın hem de bataryanın ömrü kısalır. Bir bataryanın ömrünün kısaldığını eskiden 20 saat kullanılan telefonun 10 veya 5 saate düşmesiyle anlarız. Müdahale edilmezse bu duruma dediğimiz gibi batarya şişmeye başlar. Bundan doğacak patlamaların olmaması için de telefonların en yakın zamanda teknik servise gösterilmesi gereklidir” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli