DOLAR 16,5174 -2.25%
EURO 17,4579 -2.15%
ALTIN 986,60-0,53
BITCOIN 352388-4,17%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Vatandaşın isyanı

Vatandaşın isyanı

ABONE OL
4 Aralık 2021 05:55
Vatandaşın isyanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyon sayılarını gören vatandaş, “Konuta %100 artırım gelmiş, araçlar %100 artmış, akaryakıt %100 artmış, elektrik %60 artmış, doğalgaz %40 artmış, besin en az %60 artmış fakat TÜİK’in enflasyonu yüzde 21. yersen…”

Latif SANSÜR

Selami AYDIN

Halil ATAŞ

Can ÇAPAR

Batuhan SERİM


İslam Kalkan: ‘Yalanlarını yesinler’

“Hissettiğim enflasyon yüzde 70-80. Keşke 21 olsa… Her gün her şeye artırım geliyor. Neymiş, iktisat iyiymiş… Palavralarını yesinler onların. Her şeyin fiyatı 2 katını geçti. Kiralar, faturalar uçtu. 2 çocuğum var, 2 işte birden çalışıyorum, çalışmasam aç kalacaklar. Bir de ‘3 çocuk yapın’ diyorlar; o vakit takviye çık. Latife gibiler.”

Ahmet Elmaskaya: ‘Yüzde 50’den aşağı değil’

“Enflasyon yüzde 50’den aşağı değil. Onlar kendi kendilerini aldatıyor. Bu milleti o denli görüyorlar. Nasıl yüzde 21? ‘Millet anlamaz’ mı diyorlar? Beşerler sandık başına gidip tek kaldıklarında gerçek ortaya çıkacak. Biz ne sarfiyat, ne kaçarız… Vatanımız burası. Beşerler gerçeği görüp seçimde oyunu ona nazaran kullanmalı.”

Tülay Sağlam: ‘Maaşları artırmamak için’

“Ben enflasyonu yüzde 100 hissediyorum. Maaşları artırmamak için yüzde 21 gösteriyorlar. 2 bin 100 lira emekli maaşım var. Geçen ay aldığımı bu ay alamıyorum. Enflasyon en hoş pazarda hissediliyor. 5 maaş alanların maaşlarını bir maaşa düşürsünler de bu şeyleri ucuza alalım. Kombiyi açmadım, battaniyelerle oturuyorum.”

Huriye Aslan: ‘Bir saat içinde etiket değişiyor’

“Marketlerde bir saat içinde eserlerin fiyat etiketleri değişiyor. Bunu gözümle gördüm. Daha dün marketin önünde arbede oldu. 6 paket un getiriyorlar. Sabahın 7’sinde beşerler marketlerin önünde kuyruk oluyor. Halbuki market 09.00’da açılıyor. Sıra bekliyorlar. Üç kişi alıyor kalan kimse alamıyor. İsyan ediyorlar.”

Adem Tekin: ‘Tavuk ciğeri bile alamıyorum’

“TÜİK’in açıkladığı bilgilerine inanmıyorum. Birileri onlara talimat vermiştir, onlar da enflasyonu ona nazaran açıklamışlardır. Ben işsizim. Enflasyonu yüzde 300 hissediyorum. Tavuk alamadığımız için devamlı tavuk ciğeri alıyordum. 2.5 lira olan tavuk ciğeri 10 lira olmuş. Artık tavuk ciğerini bile alamıyorum.”

Süleyman Işıkgil: ‘Benim enflasyonum yüzde 70’i buldu’

“Dekorasyoncuyum, demir fiyatları aldı başını gitti. Mart ayında aldığım demir profil çubuk 65 liraydı. Bugün birebir eser 120 lira. Açıklanan enflasyon ile gelen artırımlar ortasındaki bağ mantıklı değil. Enflasyon o denli bu türlü değil. Bana yüzde 70 yansıyor enflasyon. Nasıl ve neye nazaran düşük gösteriliyor anlamıyorum.”

Kenan Uysal: ‘Gerçek enflasyonu açıklamıyor’

“TÜİK enflasyonu yüzde 21.31 olarak açıkladı. Çarşı pazara bakın, açıklanan enflasyona bakın. Gerçek enflasyon sayıları bu değil. Emekliyim ve 2 bin 700 TL maaş alıyorum. Bana yansıyan enflasyon yüzde 55. Artık soğukta üşüyorum, doğalgazı dahi yakamıyorum. TÜİK gerçek enflasyonu açıklamıyor.”

Haldun H. Aysan: ‘İnandırıcılığını kaybetti’

“TÜİK özünde bir kamu kurumu. Tarafsız bağımsız piyasanın şartlarını dikkate alarak bilgileri kamuoyu ile paylaşması gerekiyor. Son periyotta inanılırlığını ve ciddiyetini kaybetti. Açıkladığı bilgiler ne bilim dünyasının, ne gerçek kesimin, ne de dış dünyanın Türkiye ile ilgili bilgileriyle örtüşmüyor. İnanırlığını, güvenirliğini yitirmiş bir kurumdur.”

Zehra Erkuş: ‘Tek tahlil seçim’

“TÜİK enflasyonuna inanmıyorum. Bir taban fiyatla geçinen konutumuz var. Hiçbir şey alamaz olduk. Üniversite okuyan kızıma harçlık gönderemiyorum. Meyve alamaz oldum. Gidişat hiç güzel değil. Korkuyoruz. Seçim olsun, diğerleri gelsin, deneyelim. Seçim kural. Dolar, Euro yeniden arttı, tek tahlil seçim.”

Nermin Ç.: ‘Hükümet istifa etmeli’

“Ekonomi berbat. Hükümet kendini tatmin edebilmek için insanları eziyor. İktidara her şeyi düzeltecek birileri gelmeli. Gençlerimiz daima yurt dışına kaçmak istiyor artık. Lakin Türkiye madenler, üretim ülkesi. Atatürk bunu bize kanıtladı ancak iktidarlar üretmek yerine öteki şeyleri tercih ediyor. Bir an evvel hükümetin istifa etmesi gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP