DOLAR 18,5892 -0.01%
EURO 18,2280 0.21%
ALTIN 1.022,14-0,06
BITCOIN 370396-1,48%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

12:57

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Hak-İş Genel Lideri Arslan: Özel bankalarda örgütleneceğiz
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Hak-İş Genel Lideri Arslan: Özel bankalarda örgütleneceğiz

Hak-İş Genel Lideri Arslan: Özel bankalarda örgütleneceğiz

ABONE OL
4 Aralık 2021 14:12
Hak-İş Genel Lideri Arslan: Özel bankalarda örgütleneceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, Ankara’da bir otelde düzenlenen Öz Finans-İş Sendikası 3. Olağan Genel Konseyindeki konuşmasında, Öz Finans-İş’i zorluklar altında kurduklarını söyledi.

Bir sendikaya üyeliğin daha evvel şimdiki üzere kolay olmadığını ve noter kaidesi arandığını aktaran Arslan, Öz Finans-İş’i kurarken noter parası bulamadıkları için kuruluşu ertelediklerini anlattı.

Sendikaya üyelikte “e-devlet” düzenlemesinin işlerini kolaylaştırdığını ve böylelikle yola çıktıklarını belirten Arslan, “O gün yola çıkarken finans bölümünde en büyük olma hayalimiz vardı, yola çıktığımız arkadaşlarımızla değerli bir çabayı muvaffakiyetle sonuçlandırdık. Bugün bu takım, bankacılık bölümünde en büyük sendika olarak sizin huzurunda, bundan ötürü başta Genel Lider olmak üzere tüm Öz Finans-İş takımlarını tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Arslan, sendikayı daha da büyütmek için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Birtakım özel bankaların eleman alırken bayanlara farklı kontratlar imzalattıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Kadınlara baskı yapıyor, insan haklarına, temel haklara saldırıyorlar. Kontrat yapıyorlar ‘5 yıl çocuk sahibi olmayacaksınız.’ Evlenmesine bile müsaade vermeyecek kontratlar imzalatıyorlar bayanlara. Bu utanç tablosunu biz yıkacağız. Özel bölümün, bankacılık bölümü başta olmak üzere bu insanlık dışı uygulamalarına karşı biz bir şeyler yapacağız. Özel bankalarda örgütleneceğiz, varsa bunların tasfiye edilmesi için uğraş edeceğiz ve bütün banka çalışanlarını Hak-İş bünyesine katmak için çalışacağız. 300 bin üzerindeki dal çalışanlarını bütünüyle bu sendika bünyesine katma maksadından vazgeçmeyeceğiz. Biz bu zorlukları aşmak zorundayız. Öz Finans-İş’in kesimin en büyüğü olması kıymetli fakat kâfi değil, hepsini kapsayıcı olması gerekiyor. Yalnızca bizim değil, hepimizin sorumluluğu var. Bu sendikayı geleceğe taşımak, daha faal bir sendika yapmak konusunda hepimiz vazife alacağız. Dayanışmamızı güçlendireceğiz.”

“Ek protokoller için çalışıyoruz”

Öz Finans-İş Sendikası Genel Lider Ahmet Eroğlu da 42 bin üyenin sorumluluğunu taşıdıklarını ve inançla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

“Kurumlarımız göz bebeğimiz, kurumlarımızı sahiplenmemiz gerekiyor.” diyen Eroğlu, yaptıkları çalışmalar ve toplu iş kontratları (TİS) hakkında bilgi verdi.

Bankacılık bölümünde grev hakkı bulunmadığını belirten Eroğlu, grevin o denli kolay alınacak bir karar olmadığını söyledi. Grev kararı alınması durumunda çalışanların maaşlarını sendikanın ödemesi gerektiğini belirten Eroğlu, bu nedenle âlâ düşünülmesi gerektiğini tabir etti.

TİS’lerin istişare ile ortak akılla yapılacağına dikkati çeken Eroğlu, “Biz TİS devrinde sendikacılık yapan bir kurum değiliz. Yeri geliyor, güvenlik güçleri arkadaşlarımızın kıyafetiyle, yeri geliyor süt müsaadesiyle, yeri geliyor doğum müsaadesiyle ilgili bahisleri konuşuyoruz.” dedi.

İş yerinde barışı ve huzuru sağlamak üzere zorunlulukları olduğunu da aktaran Eroğlu, iktisattaki gelişmelere değindi.

Döviz kurundaki dalgalanmaların tüm kesitler üzere kendi üyelerini de etkilediğini tabir eden Eroğlu, iş yerlerinin yeni ek protokoller uygulayacaklarını düşündüklerini söyledi.

Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bankacılık iş finans kolunun en büyük sendikası olduk fakat büyük olmak yan gelip yatmak değil, sorumluluklarınız iki kat artıyor. Her gün yeni şeylerle karşılıyoruz, büyük olmakla işiniz bitmiyor. Prensipli olacağız, işimizi yapacağız, hiçbir vakit gurur, kibir, mevki, makam düşkünlüğü yapmayacağız. Ben de şube liderleri da… Biz makamlardan güç elde etmeyeceğiz. Gücümüzü teşkilatımızdan, üyelerimizden alıyoruz, koltuğumuzdan almıyoruz, almayacağız da. Bulunduğumuz yerleri çok önemsemeyelim. Bugün buradayım, yarın yokum. Yapacağımız işteki tek mihenk taşımız hak ve adalettir.”

Konuşmaların akabinde Ahmet Eroğlu’nun tek aday olduğu Genel Heyette seçimlere geçildi.

En az 10 karakter gerekli