DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22156690.16355%
İstanbul
31°

AÇIK

03:53

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Hangi Irk Köpek Seçmeliyim?

Hangi Irk Köpek Seçmeliyim?

ABONE OL
6 Ekim 2021 15:13
Hangi Irk Köpek Seçmeliyim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dört ayaklı arkadaşlarımız şüphesiz ki hayatımıza binlerce yenilik katarlar. Sevmek, sevilmek, anlayış, sakinlik, depresyondan uzak bir yaşan, kan basıncını düşürme, hastalıklara karşı direnç kazandırma bunlardan sadece birkaçıdır. Hayvan dostlarımızın bunların hiç birini yapmasalar da sadece varlıkları bile yeter. Hiçbir zaman ırk, cinsiyet, tür seçimini onaylamasam da, bazen, özellikle hobilerinden, keyiflerinden vazgeçmeyen hayvan sahipleri için doğru bir köpek seçmeleri gerektiği taraftarıyım. Hayvan sahiplenmek demek, sadece ona bir kapı açmak demek değildir, onun refahını sağlamak, beslemek, sevgi vermek, oyunlar oynamak demektir. Hastalandığında ilgilenmek, onu evde tek başına bırakıp uzun günler bir yerlere gidememek demektir. Hayvan sahibi olmak demek, bazen en sevdiğiniz şeylerden bile vazgeçmek zorunda kalabilmek demektir, hem de hiç üzülmeden. İşte, bunun için örneğin sporsuz bir hayat olmaz diyen hayvan dostları için, hayvanlarını bırakmayacakları, onlara eşlik edecek köpekleri seçmeleri gerektiğini düşünüyorum. Aşırı adrenalin dolu bir hayata, sessiz sakin bir yapıya sahip köpek alışamayacağı gibi, huzursuz ve mutsuz olacağını da düşünüyorum. Bu yüzden, hayvanları sahiplenelim, onlara sıcacık sevgi dolu yuvalar açalım evet ama, kesinlikle ve kesinlikle onları mutsuz edecek davranışlarda bulunmayalım. İşte, siz hayvanları çok seven, ama bazı hobilerinden de-haklı olarak vazgeçmeyi istemeyen hayvan dostları için uygun olabilecek köpekler 🙂

SPOR YAPMAYI ÇOK SEVİYORSANIZ

Weimaraners
Weimaraners

Spor olmadan olmaz diyor ve kendinize harcadığınız zamanın birçoğunu spor yaparak geçiriyorsanız, dışarıda vakit geçirmeyi seven bir köpek tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Hemen hemen her köpek, dışarı çıkmaya bayılır fakat bazı ırklar, uzun yürüyüşlere, ağır egzersizlere daha dayanıklıdır. Bunun için orta ya da büyük ırklardan Dobermann, Rottweiler, İngiliz veya İrlanda Setteri, Weimaraners, Border Collie, Pointer, Alman Çoban Köpeği ve Dalmaçyalılar sizin için daha uygun olacaktır.

ÇOCUKLARI SEVEN KÖPEKLER

Labrador Retriever
Labrador Retriever

Hemen hemen her köpek, çocuğunuz için çok iyi bir arkadaş olabilir fakat bazı ırklar özellikle çocuklara olan sevgileriyle tanınırlar. Beagle ve Boxer’lar, yuvarlanmayı ve oynamayı seven küçük çocuklar için idealdirler. Dachshunds daha nazik, daha büyük çocuklar için ideal bir seçim olacakken, Labrador Retriever’lar ve Saint Bernard’lar tüm yaşta çocuklarla iyi arkadaş olup onları koruyacaktır.

ÇALIŞKAN ARILARA BAĞIMSIZ KÖPEKLER

Her zaman yoğun musunuz? Sürekli bir yere mi yetişmeniz gerekiyor? Tüm köpekleri arkadaşlıklara ihtiyaç duyarken, Alaska Malamutu, Borzoi, (Russian Wolfhounds) ve Çin Shar-Pei leri diğerlerine nazaran daha bağımsızlardır. Sürekli ev dışında zaman geçiriyorsanız, bir köpek daha sahiplenin, iki köpeğin birbiriyle iyi zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin bir Labrador ile Papillon çok iyi anlaşacaktır.

DİKKAT ÇEKMEYİ SEVENLER VE EV ARKADAŞI ARAYANLAR

Beagle
Beagle

Sevginizden içiniz içinize sığmıyor mu? Aynı kendiniz gibi ilgi meraklısı bir köpek arıyorsanız, Pomerian, French Bulldog, Toy Poddle veya Chinese Crested sahibi olmalısınız. Bu ırklar gibi sevgilerini dışarıya vurmaktan çekinmeyen köpeğin aynı zamanda yanınıza yabancı biri yaklaştığında sizi korumasını da istiyorsanız, Beagle, Bloodhound veya Amerikan Cocker Spaniel sizin için daha ideal tercihler olacaktır.

YA UYKU PROBLEMİNİZ VARSA?

Eğer bazı geceler uyku tutmuyorsa, sizin için daha sessiz köpekler ideal olacaktır. Besenjis havlamayan köpek” (çok kısık havlarlar) olarak ün salmıştır, buna karşın çok enerjik ve oyunsever köpeklerdir. Sakin mizaçlı diğer köpekler arasında, Greyhounds ve İngiliz Çoban Köpekleri yer alır. Boxer ve Bulldog gibi aşırı homurdanan köpeklerden uzak durmanızda fayda var.

APARTMAN SAKİNLERİ İÇİN KÖPEKLER

Cavalier King Charles Spaniels
Cavalier King Charles Spaniels

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, çok önemli bir durum olmadıkça bağırmayan ve şehrin getirdikleri yüzünden kısa yürüyüşlerle mutlu olabilen bir ırk seçmeniz sizin için doğru olacaktır. Böyle bir durumda, English Toy Spaniels, Bedlington Terriers veya Cavalier King Charles Spaniels sizin için uygun olacaktır. Aynı şekilde, kısa bir yürüyüşten ve ev içinde oynamaktan keyif alan Havanese, Affenpinscher veya Chihuahua da doğru tercihler olabilir. Fakat bu köpeklerden biraz daha fazla ses duymanız mümkün.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.