DOLAR 17,9601 0.32%
EURO 18,3922 0.58%
ALTIN 1.035,250,18
BITCOIN 415210-1,11%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


İGE’nin sermayesi 1.5 milyar TL

İGE’nin sermayesi 1.5 milyar TL

ABONE OL
3 Aralık 2021 08:42
İGE’nin sermayesi 1.5 milyar TL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İmam GÜNEŞ

Ticaret Bakanlığı’nın koordinesinde, 15 Ekim’de ihracatçıların finansmana erişim ve kredi kefalet meselelerinin tahliline katkı sağlamak maksadıyla kuruluş süreci tamamlanan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) Ocak ayında açılmaya hazırlanıyor. Kuruluş sermayesi 10 milyon TL olan İGE’de, iştirakin yüzde 95’i Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) yüzde 5’i ise Eximbank’a ilişkin. Kuruluş sürecinin tamamlanmasından bu yana şirketin faaliyete başlaması için haftalık toplantılar düzenleniyor. Alınan kararlar sonucunda, ihracatçı birlikleri de yedek akçelerini şirkete aktararak ortak olmaya başladılar. Türkiye Tanıtım Grubu’nun (TTG) mevcut fonu da İGE’ye aktarıldı. Şirketin bugünkü sermayesi 1,5 milyar TL’ye ulaştı. TİM bünyesindeki ihracatçı birliklerinin şirkete ortak olmasıyla birlikte sermaye yapısı daha da güçlenecek.

İhracat gelirleri fona aktarılacak

İGE, ihracata yönelik büyüme modeli gayesi doğrultusunda ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler ile uğraşan firmalara yönelik ihtisaslaşmış bir “İhracat Kredi Garanti Fonu” üzere çalışacak. Küçük ölçekli firmaların da ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak ihracat hacminin sürdürülebilir biçimde artırılmasına katkı sağlayacak. İhracat faaliyetlerinden elde edilen gelirler de tekrar ihracatçılara fon olarak döndürülecek. Bu işleyişle de kendini yenileyen bir sermaye yapısı oluşturulacak.

İdare Kurulu’nda 5’i kamudan, 4’ü ihracatçılardan

İGE’nin idare heyeti yapısı da şekillenmeye başladı. Şirketin birinci etapta oluşturulacak süreksiz idare konseyinde 5’i kamudan, 4’ü de ihracatçılardan olmak üzere 9 isim bulunacak. Kamu tarafında; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası (BDDK), Eximbank, İhracat Genel Müdürlüğü’nden birer isim yer alacak. İhracatçı cephesinde ise başta TİM Lideri İsmail Gülle olmak üzere, fona en çok katkı sağlayan üç ihracatçı birliğinin liderlerinin yer alması bekleniyor. Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB), İstanbul Hazır Giysi Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İGE’ye en fazla katkıyı yapan ihracatçı birlikleri. İhracatçı birliklerinin yedek akçelerinin yüzde 80’i fona dahil edildi. İhracatçı birliklerinden yıllık alınacak aidat ise en fazla on binde 1 olarak kararlaştırıldı. Şirketteki iştirak yapısının artmasıyla birlikte yeni idare konseyi için seçimlerin yapılacağı belirtiliyor.

Kredi gereksiniminin “ihracat” için olduğu belgelenmeli

Küçük ölçekli firmalara ihracat kredisi sağlamayı öncelikleri ortasında bulunduran şirket, yanlışsız firmalara gerçek kaynak kullandırımı konusuna hassas yaklaşacak. İhracat siparişleri olan firmaların, öncelikle yapacakları işi belgelemeleri gerekiyor. Bu firmaların kredibilitesi ve sicili Eximbank tarafından denetim edilecek. Bankanın onayının akabinde firmalar dokümanlarını şirkete sunarak, TİM kefaletiyle kredi kullanımından yararlanabilecek. Teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve takviye imkânlarından gereğince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimlerinin TİM kefaleti ile sağlanması, birçok küçük ve ortak ölçekli işletmenin müracaat yapmasını sağlayacak. TİM Lideri İsmail Gülle de, 100 bin olan ihracatçı sayısını 2023 yılında 130 bine ulaştırmak istediklerini belirtmişti. İGE’nin sunduğu kaynakların firmaları ihracata teşvik etmesi ve ihracatçı sayısını artırması bekleniyor

Yalnızca ihracatçının “KGF”si

İGE’nin kuruluş sürecinin duyurulmasının akabinde birtakım ihracatçı firmalarda, şirketin büsbütün KGF üzere mi olacağı ve İGE’nin yürüteceği sürecin nasıl işleyeceği üzere mevzularda bir ekip soru işaretleri oluştu. İGE, KGF’ye alternatif bir şirket değil. KGF, bugüne kadar toplamda 539 milyar liralık krediye kefalet sağladı. Bunun 55,2 milyar liralık kısmını yani yüzde 10’unu ihracat kredileri oluşturdu. İGE ise ihracatçıların kendi oluşturduğu kaynakları kendi finansmanında kullanılmasını sağlayacak. Şirket, bir nevi ihracatçıların KGF’si olarak bedellendiriliyor.

En az 10 karakter gerekli