DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4397861,38%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


İmamoğlu’ndan sert reaksiyon: Gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör
  • HaberAbi
  • Gündem
  • İmamoğlu’ndan sert reaksiyon: Gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör

İmamoğlu’ndan sert reaksiyon: Gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör

ABONE OL
3 Aralık 2021 14:12
İmamoğlu’ndan sert reaksiyon: Gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk Ekmek kuyruklarıyla ilgili ‘İBB fotoğraf çeksin diye mizansen yapılıyor’ yorumlarına reaksiyon gösteren İmamoğlu, “Bu görüntüye, ne yazık ki hepimizin içini acıtan ve düşündüren imgelere dönük bir kısım insanların yaptığı o berbat yorumlara ben diyorum ki; gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör, siyaset için her şeyi konuşabilecek, her şeyi lisana getirebilecek körlükte beşerler diyorum” dedi.

Çıkış yeri İstanbul olan, Hollandalı araştırmacılar tarafından yüzyıllar sonra bulunarak çoğaltılan “İstanbul Lalesi” ikinci defa anavatanına kavuştu.

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde tarafından İBB’ye ikram edilen 1000 İstanbul Lalesi’nin sembolik dikimi, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun  katılımıyla Emirgan Korusu’nda gerçekleştirildi.

İmamoğlu ve Başkonsolos Uijterlinde’ye, dikim sırasında 4’ncü yaş doğum gününü kutlayan Hüma İnal da eşlik etti.

İBB Lideri İmamoğlu, aktifliğin akabinde da gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı. Halk Ekmek’in fiyatlarında bir artış olup olmayacağını ait soru üzerine İmamoğlu “Halk Ekmek bizim sorumluluk duygusu yüksek iştiraklerimizden bir tanesi. Bilhassa vatandaşın muhtaçlığını çözme temelli bir bakışı var. O bakışla faaliyetlerine devam edecek” dedi.

“SÜBVANSE EDERİZ, VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLURUZ”

İmamoğlu, şu sözleri kullandı:

* Artırımdan evvel mal tedarikinden dolayı bir biçimiyle maliyetlerimizi kurtarmasa da süreci yürütebilecek durumdayız.

* Fakat alışılmış ki önümüzdeki yıl nasıl bir maliyetle karşı karşıya kalacağız bilmiyoruz. Sübvanse etmeyi elbette düşünürüz ve yaparız bunu, çekinmeyiz.

* Ancak ne kadarını yapabiliriz, nasıl bir fiyat çıkabilir inanın bunu varsayım etmek güç. Niye güç? Zira o denli anlık ve günlük fiyat değişikliği yaşayan bir ülke durumuna düştük ki, maliyet çıkartılamıyor.

* Lakin bütün bunlara karşın vatandaşımızı koruyacak sübvansiyonu yaparız. Ekmeğin maliyetini en aza indirecek biçimde bütün önlemlerimizi alırız. Vatandaşımızın yanında oluruz, olmalıyız da.

“HALK EKMEK YOKSULLUK BAROMETRESİ OLDU”

Halk Ekmek’in ülkedeki yoksulluğun barometresi, tansiyonunu ölçen bir düzeneği haline geldiğini lisana getiren İmamoğlu “Şu an ekonomik bir sorunla problemle karşı karşıya isek bunu ne yazık ki en acı bir biçimde bize gösteren kuyruklardan birisi ekmek kuyruğu. Bu birkaç yıldır Türkiye’nin yaşadığı ekonomik külfetlerde sıklıkla gördüğümüz bir durum. Şu anda da onu yaşıyoruz” dedi.

“GÖNLÜ KÖR, VİCDANI KÖR İNSANLAR”

Halk Ekmek kuyrukları ilgili “İBB fotoğraf çeksin lisana mizansen yapılıyor” yorumlarının hatırlatılması üzerine İmamoğlu “Bu görünüme, ne yazık ki hepimizin içini acıtan ve düşündüren imgelere dönük bir kısım insanların yaptığı o makus yorumlara da ben diyorum ki; gönlü kör, kalbi kör, vicdanı kör, siyaset için her şeyi konuşabilecek, her şeyi lisana getirebilecek körlükte beşerler diyorum. Öteki hiçbir şey diyemiyorum. Öbür hiçbir tanımı yok. O körlüklerini bir an evvel bertaraf etsinler ve gözleri artık görsün gerçekleri. Gerçeklerle yorum yapsınlar. Birbirimize takviye olalım. Ümitsizim kimi insanlardan fakat onlar için dua ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZİM GÜCÜMÜZ DE BİR YERE KADAR”

İmamoğlu’na yükselen döviz kurları ve açıklanan yeni enflasyon sayısı sonrasında İBB’nin sunduğu hizmetlere artırım yapılıp yapılmayacağı da soruldu.

İmamoğlu şu açıklamayı yaptı:

* Yapmak zorundayız. Artık minibüsçü yolcu taşıyacak, otomobiline mazot koyamıyorsa nasıl taşıyacak? Ülkemizdeki yakıt fiyatlarının artışları ortada. Besin fiyatlarının artışları ortada.

* Açıklanan enflasyon sayılarıyla ilgili olmayan, depresyonu yüksek bir ekonomik devir yaşıyoruz. Tarifsiz. Ben 30 yılı aşkındır iş hayatımda farklı krizler yaşamış birisiyim.

* Kur sıkıntısı bu ülkenin rastgele bir problemi değildir. Siz şayet 500 milyar dolara yaklaşan bir dış borcu olan bir ülkeyseniz bilhassa güçte, akaryakıtta, petrolde büsbütün dışa bağımlı bir ülkeyseniz ‘beni döviz ilgilendirmez’ safsatalarını söyleyemezsiniz. Bu biçimde milleti aldatamazsınız.

* Bütün bu maliyetler hayatımızın içerisinde. Bu kadar içimizi acıtan, insanların cebindeki paranın bu kadar kıymetsizleştiği, fiyatlarımızın, paramızın işe yaramaz hale geldiği bir ortamda sistemin, çarkların dönmesi için beşerler mecburen fiyatlarını yenilemek zorunda kalıyor.

* Kamu da bunu yapmak zorunda. Natürel ki kamunun, belediyenin önceliği her şeye karşın ‘bir halde sübvanse edebilir miyim, en düşük nerede tutabilirim’ uğraşı olacaktır. Ancak bizim de gücümüz bir yere kadar.

“TÜİK ELİNDEKİ FORMÜLÜ BİZE DE ANLATSIN”

Yeni açıklanan enflasyon oranı ile ilgili TÜİK’e de reaksiyon gösteren İmamoğlu şu sözleri kullandı:

* Gerçek enflasyon, bugün açıklanan enflasyonun en az 3 katıdır. Bir yıl öncesiyle bu yıl ortasındaki fiyatlara gitsinler marketten baksınlar.

* Bir sene evvel aldıkları tuvalet kağıdıyla bu sene aldıkları tuvalet kağıdının farkına baksınlar. Bir sene evvel aldıkları un ile bu yılki unun, şekerin, mazotun farkına baksınlar.

* Mal ve hizmetlerdeki bu farkı görebilirler, benim dememe gerek yok. Alırsınız ortadaki farkı çıkarırsınız, bir evvelki yıla dönüp bölersiniz, dersiniz ki şu kadar yüzde fiyat artışı ile karşı karşıyayız. Nokta.

* Matematiğin kuralı bu kadar kolayken TÜİK’in elinde hangi formülü varsa bize de anlatsın, Allah aşkına bizi rahatlatsın yani. Allah aşkına anlatsın lakin o denli bir formül yok.

En az 10 karakter gerekli