DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4396381,53%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


İş Bankası’ndan girişimcilere özel şube

İş Bankası’ndan girişimcilere özel şube

ABONE OL
4 Aralık 2021 11:00
İş Bankası’ndan girişimcilere özel şube
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İş Bankası, Levent’te bulunan İş Kuleleri’nde girişimcilere özel İstanbul Girişimcilik Şubesi’ni hayata geçirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, şubenin açılışı, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan ve girişimcilik ekosisteminden paydaşların katıldığı bir merasimle gerçekleştirildi.

Farklı şube tasarımı ve özelleştirilmiş hizmet modeliyle klâsik banka şubesinden ayrışan Girişimcilik Şubesi, startuplara ve girişimcilere hizmet verecek.

Şubenin amaç müşteri kitlesini teknoloji tabanlı yeni jenerasyon teşebbüsler, yatırım fonları, melek yatırımcılar ve ekosistemin öteki paydaşları oluşturuyor. Şube, teknoloji tabanlı teşebbüslerle birebir ilgilenecek ve klâsik bankacılıktan farklı olarak onların gereksinimlerine yönelik şahsileştirilmiş eser ve hizmetler sunacak.

Yalnızca bankacılık eser ve hizmetleriyle hudutlu olmayan şubede, muhasebe ve finans idaresi, yatırım süreçleri, insan kaynakları ve hukuksal mevzularda iş birliği imkânlarının yanı sıra girişimcilik ekosistemine yönelik network dayanağı de sağlanacak.

“Büyümeye katkısı yaklaşık 10 kat daha fazla”

Açıklamada açılıştaki konuşmasına yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, odaklandıkları alanlardan biri olan girişimcilikle ilgili kapsayıcı ve bütünleşik bir yaklaşımla hareket ettiklerini vurguladı.

Ekonomik ve teknolojik şartlar neyi mümkün kılıyorsa, bunları girişimcilerin kullanımına sunduklarını belirten Ortan, “Girişimcilerin desteklenmesiyle temelinde ülke büyümesini desteklemiş oluyoruz. Klâsik bir sermayeye nazaran teşebbüs sermayesine ayrılan meblağın büyümeye katkısı yaklaşık 10 kat daha fazla. Biz de ülkemizin iktisadi kalkınmasında finansör olarak rol oynamanın yanında teşebbüs hızlandırma programlarından fon sağlamaya, bayan girişimcilerden tarımda girişimciliğe kadar ekosistemin tüm bölümlerine dokunuyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bankanın girişimcilik konusundaki seyahatinin 2015 yılının mayıs ayında girişimcilik ekosisteminin doğduğu Silikon Vadisi’ni ziyaret etmeleriyle başladığını söz eden Ortan, şunları kaydetti:

“Ziyaretimiz müddetince oradaki teşebbüsleri dünya ölçeğinde başarılı kılan özellikleri, keşfetmeye, görmeye ve anlamaya çalıştık. Bunu ülkemize getirip tekrarlamaya, kopyalamaya itina gösterdik ve inanıyoruz ki son 5-6 yıllık müddet içinde çok değerli aralık kat ettik. Türkiye’ye geldiğimizde birinci attığımız adım Workup Hızlandırma Programı’nı başlatmak oldu. Bu sayede 13 bin teşebbüsçü adayımızın başvurusunu alıp kıymetlendirme imkanı bulduk. Ekim ayındaki 8. devir mezunlarımızla birlikte toplamda 81 teşebbüsümüzü bu programdan mezun ettik.

İş Bankası olarak 5 teşebbüse 3,13 milyon dolarlık yatırım yaparken toplam mezunlarımız ortasında da 30 teşebbüsümüz 7,2 milyon dolar yatırım aldı. Bu programı, Silikon Vadisi ve Çin’de açtığımız İnovasyon Merkezleri, girişimcileri desteklemek için kurduğumuz Maxis Teşebbüs Sermayesi Portföy İdaresi A.Ş ve onun altındaki fonlar, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Arya Bayan Yatırım Platformu ile olan iştiraklerimiz, toplumsal girişimcilik konusunda Koç Üniversitesi’nin KWorks programıyla olan iş birliğimiz, kurum içi girişimcilik konusunu canlandırmak ve teşvik etmek için kurduğumuz Softtech Ventures takip etti.”

“Kapımız tüm girişimcilere açık”

İstanbul Girişimcilik Şubesi’ni açarak bu alanda eksik olan son parçayı da tamamladıklarını belirten Ortan, “Bu şubeyle girişimcilik ekosisteminin olgunlaşmasını sağlamayı ve ülkemizdeki girişimcilik kültürünün gerçek bir formda yeşermesine imkan vermeyi amaçlıyoruz. Girişimcilerimizin burada kendilerini meskenlerinde, ofislerinde üzere hissetmeleri, onları anlayan onlarla tıpkı lisanı konuşan, destekleyen, teşvik eden bir bankanın olduğunu bilmeleri, toplantılarını bu yerde yapabilmeleri ve tüm finansman muhtaçlıklarını şubeden karşılayabilmeleri çok değerli. Kapımızı tüm girişimcilere açıyor, onlara İş Bankası’nın gücünü yanlarında hissetmelerini gerektiğini söylüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli