DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4397861,38%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


İstanbul’da ‘insani su hakkı’ uygulaması da Sayıştay’a takıldı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • İstanbul’da ‘insani su hakkı’ uygulaması da Sayıştay’a takıldı

İstanbul’da ‘insani su hakkı’ uygulaması da Sayıştay’a takıldı

ABONE OL
4 Aralık 2021 12:12
İstanbul’da ‘insani su hakkı’ uygulaması da Sayıştay’a takıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay, İSKİ’nin fiyatsız “İnsani Su Hakkı” uygulamasını mevzuata karşıt buldu. Sayıştay, fiyatsız ve indirimli tarifelerin yalnızca genel nitelikte çıkarılan Cumhurbaşkanı Kararı ve öteki kanunlarda belirtilen muafiyet kararlarına nazaran belirlenebileceğini kaydetti.

2019 lokal seçimlerinin akabinde idarenin değişmesiyle İBB Meclisi’nde toplu taşıma ve su fiyatlarında indirim kararları alınmıştı.

Bu kararlar doğrultusunda İBB’nin bağlı kuruluşu İSKİ de 15 Eylül 2019 tarihli genel şurasında, hanelerde tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpünün “İnsani Su Hakkı” kapsamında fiyatsız verilmesini kararlaştırıldı.

Lakin bu fiyatsız kullanım Sayıştay’ın 2020 yılı İSKİ Kontrol Raporu’nda mevzuata ters bulundu.

Raporda ilgili kanunda belediyelerin de içinde olduğu kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç rastgele bir kişi yahut kuruma fiyatsız yahut indirimli tarife uygulanmayacağının karar altına alındığı aktarıldı.

CUMHURBAŞKANI KARARI İLE BELİRLENİYOR

Yasaya nazaran bu karardan muaf tutulacak kişi ve kurumların fakat Bakanlar Heyeti kararı(Cumhurbaşkanı kararı) ile tespit edilebileceği belirtildi.

Bakanlar Şurası tarafından genel nitelikte çıkarılan kararlara nazaran de yalnızca şehit aileleri, gaziler ve engelliler ile öbür kanunlarda belirtilen mabetler, hastaneler, eğitim kurumları, yurt ve pansiyonlara indirimli yahut fiyatsız su hizmeti verilmesine müsaade verildiği kaydedildi.

Su ve kanalizasyon yönetimlerine has rastgele bir karar ve muafiyet kararı bulunmadığına vurgu yapıldı.

“KURUM GELİRLERİ DÜŞTÜ”

Kanun koyucu tarafından su hizmetlerinden indirimli ve fiyatsız yararlanabilecekler ayrıntılı bir biçimde düzenlendiği, bunlar dışındaki kuruluş yahut şahıslara indirimli yahut fiyatsız su hizmeti sağlanması mevzuata karşıtlık teşkil ettiği kaydedildi.

Bu uygulama ile 2020 kurum gelirlerinde bir eksilme meydana geldiği tabir edildi. İSKİ verdiği cevapta belirtilen konular dikkate alınarak hazırlanan tarife teklifinin, İSKİ Genel Konseyine sunulduğunu açıkladı.

Sayıştay müfettişleri de tarife kararlarında, yalnızca genel nitelikte çıkarılan Cumhurbaşkanı Kararı ve başka kanunlarda belirtilen muafiyet kararlarının uygulanabilmesinin mümkün olduğunu yineledi.

NE OLMUŞTU?

İSKİ, Sayıştay müfettişlerinin kontrol sırasındaki mevzuata karşıtlık uyarısı nedeniyle geçtiğimiz aylarda insani su kullanım hakkı uygulamasını durdurmuştu.

İBB, uygulamanın tekrar hayata geçirilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılması talebiyle Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuştu. Bu hakkın iptal edilmesi, faturalar zımnî artırım yapıldığı yorumlarına neden olmuştu.

İmamoğlu kapalı artırım argümanları ile ilgili “Gizli artırım yok. Sayıştay’ın kararı sonrası bu hakkı  kullandırmamamıza karşın uygulanan kısacık devir için 150 milyon liranın üzerinde bir vergi borcu çıkartıldı. Yapılandırıp, ödemesine başladık. Vatandaştan almadığımız bir verginin KDV’sini ödüyoruz şu anda. Hasebiyle bu bir yasal durum” demişti.

En az 10 karakter gerekli