DOLAR 18,5894 0%
EURO 18,2313 0.22%
ALTIN 1.023,100,03
BITCOIN 371699-0,73%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

12:57

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


‘Kamu Özel İşbirliği’ memleketler arası yatırımcılara anlatılacak
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • ‘Kamu Özel İşbirliği’ memleketler arası yatırımcılara anlatılacak

‘Kamu Özel İşbirliği’ memleketler arası yatırımcılara anlatılacak

ABONE OL
4 Aralık 2021 14:54
‘Kamu Özel İşbirliği’ memleketler arası yatırımcılara anlatılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin uzun yıllardır uyguladığı “Kamu Özel İşbirliği” (KÖİ/PPP) modeli, PPP proje sorumluları, bürokratlar, finans kuruluşu temsilcileri ve milletlerarası yatırımcılara anlatılacak.

İstanbul Kamu Özel Kesim İş Birliği Harikalık Merkezi’nden (PPPCOE) yapılan açıklamaya nazaran, PPPCOE, Ticaret Bakanlığı uyumu ve Dış Ekonomik İlgiler Konseyi (DEİK) iş birliğinde, altıncısı düzenlenen “İstanbul PPP Haftası” 6-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

30 ülkeden PPP proje sorumlusu bürokratlar, memleketler arası finans kuruluşlarının temsilcileri, memleketler arası yatırımcılar, PPP alanında çalışan akademisyenler ve altyapı yatırımlarında misyon alan yerli ve yabancı şirketler aktiflik kapsamında bir ortaya gelecek. Türkiye’de uzun yıllardır uygulanan “Kamu Özel İşbirliği” modeli anlatılacak.

“Projelere küresel ilgi”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Kamu Özel Kesim İş Birliği Harikalık Merkezi ve Dünya Kamu Özel İşbirliği Uzmanları Birliği (WAPPP) Orta Asya Kısım Lideri Dr. Eyüp Vural Aydın, Rusya’nın PPP haftasına birinci defa faal bir takımla katıldığını aktararak, “Son devirlerde münasebetlerin tekrar gelişmeye başladığı Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai PPP Merkezi Lideri da programda yer alacak. Gelişen KÖİ pazarlarından Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan yeniden programda sunumlarını Türk iş dünyası temsilcileri ile paylaşacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, Türkiye’nin KÖİ projelerinin küresel pazarlarda büyük ilgi gördüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Projelerden edinilen dersler, tecrübeler, tekrar milletlerarası finans kuruluşlarının üst seviye temsilcileri tarafından anlatılacak. IFC küresel KÖİ yöneticisi, Türkiye Sorumlu Müdürü ve faal bir takım de programda hazır bulunacak. İslam Kalkınma Bankası’nın üye ülkelerin kapasite geliştirilmesi emeliyle dayanak olduğu aktiflikte bankanın Türkiye operasyonları aktarılacak. Aktiflik kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açılış merasiminde KÖİ projeleri ile ilgili bilgileri milletlerarası iştirakçilerle paylaşması planlanıyor.”

Aktifliğin ana davetlilerinden birisinin de OECD Altyapı Forumu Eski Lideri Thomas Barret’in olacağı bilgisini veren Aydın, “IMF, EBRD, ISDB, IFC, LTTIA üzere kurumların da hazır bulundukları aktifliğin ana teması ‘KÖİ Projelerinin Birlikte Geliştirilmesi’ olarak seçildi.

Bilhassa Afrika, Balkanlar, Orta Asya ve Körfez ülkelerinden gelen iştirakçiler ülkelerindeki PPP projelerini ayrıntılı olarak sunacakları aktifliğin salgın sonrası artan altyapı gereksinimlerine en aktif halde nasıl çözülebileceği bahisleri ele alınacak. Bilhassa yatırımlar konusunda iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik kriterleri üzere başlıklarda milletlerarası kuruluşların ne tıp çalışmalar yürüttüğü ayrıntılı bir formda tartışılacak.” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli