DOLAR 17,9643 0.5%
EURO 18,5898 0.89%
ALTIN 1.037,200,73
BITCOIN 4425196,22%
İstanbul
25°

PARÇALI BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Kılıçdaroğlu, ‘Milletin Sesi’ mitinginde konuşuyor
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Kılıçdaroğlu, ‘Milletin Sesi’ mitinginde konuşuyor

Kılıçdaroğlu, ‘Milletin Sesi’ mitinginde konuşuyor

ABONE OL
4 Aralık 2021 13:54
Kılıçdaroğlu, ‘Milletin Sesi’ mitinginde konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklendi: Onun istifa etmesine gerek yok onu göndereceğiz, edeple göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan lakin birileri de gidecek ve göndereceğiz onları.

CHP, birinci mitingini ‘Milletin Sesi’ sloganı ile Mersin’de gerçekleştirdi.

Akşam saatlerinde kente gelen Kılıçdaroğlu, Tunceli’de Eren-6 operasyonunda teröristler ile çıkan çatışmada şehit düşen Astsubay Üstçavuş Celil Mutlu’nun ailesine taziye ziyaretinde bulunmuş, başsağlığı dilemişti….

Yavuz Alatan / SÖZCÜ

Miting, Şehit Keyifli ve öteki şehitler ismine hürmet duruşuyla başladı.

Kılıçdaroğlu’nun satır başları şöyle:

* “Herkesin şunu çok düzgün bilmesini isterim. Bizim kitabımızda ümitsizlik yok. Az evvel kardeşlerim konuştu. İçim dağlanarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye’si bunu hak etmiyor.

* 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa bu ayıp kime ilişkin? Türkiye’yi bu ayıpta çekip çıkaracağız” dedi.

CHP, erken seçim çağırısıyla birinci mitingini Mersin’de gerçekleştirdi.. Yavuz Alatan / SÖZCÜ

* (Tayyip istifa sloganları) Onun istifa etmesine gerek yok onu göndereceğiz, edeple göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan lakin birileri de gidecek ve göndereceğiz onları.

“HANGİSİ YANLIŞSIZ?”

* TÜİK sayıları üzerinden, emekli, minimum fiyat, memur yani milyonlarca kişinin aylığını düşük sayılar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar.

* Bu işin uzmanları da hesap yaptılar, akademisyenler. TÜİK yüzde 3, hocalar yüzde 9 belirliyorlar. Yüzde 21 diyor TÜİK, hocalar diyor yüzde 58. Hangisi gerçek?

“SİZİN DUVARLARINIZ VIZ GELİR”

* Birinci kere Türkiye tarihinde milletvekilleri bir yere giderken önümüze duvar ördüler.

* Mersinlilerin ve bütün Türkiye’nin huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize.

* Vesayetin dün ne olduğunu bütün dünya gördü. Sarayın buyruğuna giren memurlar devlet memuru değildir.

* Taban ücretlinin, memurun, emeklinin hakkını savunmak yalnızca benim vazifem değil, hepimizin vazifesi, ortak misyon.

* Bütün vatandaşlarıma kelam veriyorum. Türkiye’yi her türlü vesayetten kurtaracağım. Sarayın vesayetinden de Türkiye’yi kurtaracağız. Dostlarımızla birlikte kurtaracağız.

“BİR ÇİFTÇİ NİÇİN ZİYAN EDER?”

* Az evvel çiftçi arkadaşlarımız konuştu, iki annemiz konuştu. Sıkıntılarını anlattılar, limonun kısımda kaldığını söylediler. Hayat pahalılığından kelam ettiler. Bir çiftçi niçin ziyan eder?

* Alın teri döken insan niçin ziyan eder? Bu zararın sorumlusu kim? Bu soruyu vicdanı olan herkesin kendisine sormasını isterim. Bu ülkenin toprakları var.

* Bereketli toprakları var. Bereketli havamız var. İmkanlarımız var. Çalışkan insanlarımız var. Neden kendi çiftçimizi değil de dışarıdan arpayı, buğdayı, nohuttu, mercimeği, eti getiririz?

* Neden gümrük vergisini sıfırlarız? Yarın sandık gelir gideceğiz, vicdanımızı dinleyeceğiz. Herkesin kazanması için sandığa bir arada gideceğiz ve bir dikta idaresini sandıkta alaşağı edeceğiz.

* Muz konusunda burayı çok yeterli biliyorum. Mersin kıymetli bir merkez, şayet Mersinliyi seviyorlarsa muz ithalatını ya durduracaklar ya yüksek vergi koyacaklar.

* Öncelik bizim insanımız. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye’de. Çiftçi ekersem ziyan ederim diyor.

* Diyorlar ki, direkt gelir takviyesini artırdık. Aile işletmesi, 5 dönüme kadar olanlara dönüm başına 100 lira veriyorlar.

“PARAYI PUL ETTİNİZ”

* 2021’deyiz, dönüm başına tekrar 100 lira veriyorlar. Siz aslında parayı pul ettiniz. Hani teşvik?
Sizlerin takviyesi ile iktidar olacağız. Birinci 1 hafta içinde çiftçinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine borçlarını sileceğiz.

* Traktörü, hayvanları asla haczedilmeyecek. Ziraat Bankası çiftçi dostu bir banka olacak. Mersin’in umut meydanından kelam veriyorum. Çiftçiyi bu milletin efendisi yapmak, benim boynumun borcu olacak. Birebir şeyi esnaf için de yapacağız.

*Faize karşıysan neden bu faizler var, neden silmiyorsun? İktidar olduğumuzda birinci işlerden birisi esnaf bakanlığını kurmaktır, esnafın da yüzü gülecek. Halk Bankası’nı bir esnaf bankası yapacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP