DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4388233,05%
İstanbul
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Konut Kredisi İcra İşlemleri Süreci Nasıl Başlar?

Konut Kredisi İcra İşlemleri Süreci Nasıl Başlar?

ABONE OL
24 Eylül 2021 02:53
Konut Kredisi İcra İşlemleri Süreci Nasıl Başlar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğer ödemediğiniz bir kredi borcunuz varsa bu borç belirli bir süre sonrasında yasal takibe düşer. Yasal takip süreci ağacından borcunuzun ödenmemesi neticesinde haciz ile karşı karşıya kalmanız ihtimali vardır.

Kredi çekmeden önce sizin için hazırlanan ödeme planını detaylı incelemeli ve ödeme planını mutlaka Sadık kalmalı. Aksi takdirde son ödeme tarihi geçen borçlarınız yasal olarak belirlenen süre sonunda adınızın kara listeye alınması sonucunda icra takibi başlatılır. İcra takibi sebebiyle eşyalarınız eve maaşınıza haciz gelme riski vardır.

Kredi çekmeden önce durumunuz ödeme planını karşılayacakken, krediden sonra bir şeyler değişmiş olabilir. İş değiştirmiş olabilirsiniz. Bir gün işi bırakmış olabilirsiniz, ekonomik durumunuz herhangi bir sebepten dolayı bozulmuş olabilir. Bu sebeple de ödemeleriniz aksayabilir. İcra verilme sonrasında icra takibi başlar. Borcunuz artabilir ya da kara listeye girebilirsiniz.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Yasal takip süreci tüketici kredisi sözleşmesi yönetmeliğine göre minimum 90 gün içerisinde başlatılır. Banka 30 gün içerisinde borcun hepsini talep edebilir. İnisiyatif kullanan bankalar ise süreyi 90 güne kadar uzatabilir. Gecikme faizi borcunuzun maksimum %30 fazlası kadar uygulanabilir. Hesaplanan bu orana KKDF ve BSMV vergileri ilave edilir.

Banka ile Anlaşma Yoluna Gidilir Mi?

Zaman zaman ödenmeyen krediler için banka ile anlaşmaya gidildiği görülmüştür. Fakat bu anlaşma o kadar kolay değildir. Banka size belirli bir süre verilir ve belirli bir şartlar dahilinde yasal işlem başlamadan önce anlaşma yoluna gidilebilir. Pek çok banka ise bu durumu aleyhine çevirerek yasal takip öncesi müşteri ile iletişime geçerek yapılandırma teklifi sunar. Yapılandırma sayesinde borç tekrar taksitlendirilir fakat yeni bir faize girer. Bu durumda tüketiciye kolaylık sağlar.

Maaşa Haciz Gelir Mi?

Eğer bankaya borcunuz ödemezseniz, yasal takipte olan banka avukatı borcu tahsil etmeye çalışır. Başta tüketiciye ödeme kolaylığı sağlanır. Gerçekleşmeyen ödemede ise borç tahsil edilmeye çalışılır. Haciz suresinde ise Banka hesaplarını bloke konulabilir. Ya da maaş haciz edilebilir. Ne olursa olsun maaşın yüzde 25‘ ten fazlasına haciz konulamaz.

En az 10 karakter gerekli