DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22196290.26334%
İstanbul
31°

AÇIK

03:53

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

ABONE OL
24 Eylül 2021 02:39
Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi en fazla 3 gün ertelendiği sürece hiçbir şey olmaz. Ancak kredinin arka arkaya 3 ay geri ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatılır. Bankalar davayı randevu aldıkları avukatlara havale eder ve bu avukatlar önce kredi sahibini arar. Borçluyla borcu geri ödeme kabiliyetini tartışırlar. Ancak bu tartışmalara rağmen kişi yine de ödeme yapmazsa haciz süreci başlayacak. Borçlunun sürekli bir işi yoksa veya SGK’da çalışmıyorsa haciz süreci başlar. SGK ile çalışanlar önce maaş bordrosundan ceza alıyor.

Bir kredi kefalet aslında bir kredi almak anlamına gelir. Ödenen meblağ kefil olmasa bile, kredi sahibinin borcunu ödeyememesi durumunda tüm sorumluluk kefildedir. Banka, kredi borcunu ödemeyen kişiyle çeşitli yollarla iletişime geçmek için uğraşıyor ve pazarlık yapıyor. Tüm bu tartışmalara rağmen kişi yine de borcunu ödemez ise banka kanunen kefillere intikal eder. Ödememe durumunda maaşının bir kısmına evine, işyerine taşınır taşınmaz mallarına el konulur.

Kredi kartı borcu iki aydır ödenmezse, banka tüketici için 30 günlük bir hak tanır. Bu şimdi gün sayısı 90 gün geçtiğinde etkinliğin savunucusuna devredildi. Avukat, tüketiciyle ödeme yapmak için bazı farklı konuşmalar yapar. Ödeme henüz yapılmaz olmasına rağmen farklı işlemler başlatma durumları vardır. Birincisi, çalışanın belirli bir miktarının belirli bir miktarına el koyulur.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi borcunu ödemeyen bir kişi derhal hapis cezasına çarptırılabilir. Ancak, belli ki, hapis cezası verilebileceği bazı yollar var. Kredi sahibi 90 gün boyunca ödeme yapmadıysa, çeşitli yasal uygulamalar başlatılır. Bu kişi ödemenin taahhüdündedir ve ödeme yapmazsanız hapsedilebilir. Bu nedenle, ödeyemiyorlarsa ödeyemeyenler, bir ödeme taahhüdü yapmamalıdır. Ya da cezaevinde oldukları ihtimal var.

Bankalar Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları İçin Neler Yapmaktadır?

Kredi kartı borçları, kredi borçları gibi yasal yollarla da yüklenebilir. Borçlu minimum kredi kartı miktarını 2 ay boyunca ödeme yapmamışsa, idari izleme işlemini başlatabilirsiniz. İdari takip işlemi sırasında, minimum ödeme tutarını ödemek için kredi kartı borcunun gereklidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.