DOLAR 32,9802 0.08%
EURO 35,8732 -0.01%
ALTIN 2.540,460,23
BITCOIN 2206836-0.71439%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

ABONE OL
26 Aralık 2023 01:09
Kriz Yönetiminin Önemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çatışmalısın

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

Burada çatışma durumunu değil güvenli çatış durumunu yazıyor olacağım. Bir etki karşısında ortaya çıkan durumlarda fikir, değer, istek ve ilgimizin; karşıdaki ile uyuşmaması, farklılaşması çatışmayı meydana getirir, bununla birlikte çatışma kelimesini sevimsiz hale getiren de bu durumların karşılıklı tehdit olarak algılanmasıdır. Her birimizin başına dünyanın her halinin gelmişliği vardır.

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

Farklı rezil olmuşluklar, takdir edilmişlikler deneyimlemiş ve bunun sonucunda oluşan travmasal ya da egosal etkilerini hayatımızın geri kalanına altlık yapmışızdır. Dolayısıyla her birimizin dünya döngüsüne bakışı farklıdır. Endişelerimiz, keyif aldığımız şeyler, seçtiğimiz yaşam tarzı, sınırlarımız, değerlerimiz birbirinden farklıdır.

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

Her birimiz hayatı farklı algılarla, altlıklarla yaşarız. Bu cümlede adı geçen ‘’fark’’ kelimesi bizim esas konumuz olsun. Evde, işyerinde, arkadaş ortamında bu farklılıklar her daim vardır. Önemli olan düşünce şudur: Farklılıkları bakış açımı zenginleştirmek için mi kullanmalıyım? Yoksa kişiliğime yapılmış olan saldırı olarak görerek, karşı defans için strateji mi belirlemeliyim? Bütün mesele hangisini seçtiğimizdir. Hayatımız yaptığımız seçimlerle şekillenir.

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

İnsanlar belirli amaçlar için bir araya gelirler. Postane sırasındakilerin, aynı evde yaşayanların, trafikte yol alanların, parkta gezinenlerin, aynı işyerinde çalışanların vs. Her ortam topluluğundaki amaç ayrı ayrı ortaktır aslında. The Walking Dead filmindeki topluluklardan farklıyız yani  Her bir birey bu amaca ulaşmak için farklı yöntemler geliştirseler de ihtiyaçları da ortaktır: görülme ve değer görme ihtiyacı.

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

’’benim de bir fikrim var ve bunu ifade ettiğimde beni görüyor’’ İşte bu ihtiyaçların karşı taraftan görülememesi ya da önemsenmemesi sevimsiz olan çatışma durumunu ortaya çıkarıyor. Ben ben ben düşünce stili, yapıcı değil her daim yıkıcı bir durumdur. ’Bütün çatışmalar aldatmaya dayanır’’ der Paul Watson. Haklı çıkma egosu. Bir çoğumuz haklı çıkmak için çatışırız. Bu niyetle yapılan çatışma halleri kimseyi bir yere götürmediği gibi aslında kazanan taraf hiçbir zaman olamaz.

Kriz Yönetiminin Önemi

Kriz Yönetiminin Önemi

Çatışma durumu yani fikir ayrılıkları dünyanın nimetlerinden biridir aslında. Bakış açılarımızı genişletmek, başka bir gözle bakabilmek, düşünce zenginliğini birbirine aktarabilmek müthiş bir servettir. Farklı düşünceleri dile getirirken niyet çok önemlidir. İyi niyetlerle yapılan alış-verişlerde kanlı pazarlıklar asla olmaz. Atalarımız boşuna dememiş; sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de karşıdakine öyle davran diyerek aslında empati durumunu belirtmişler. İletişimin yapı taşlarından biridir çatışma yönetimi.

İki Tür Çatışma Vardır

Sıcak çatışma yani ateşli, hareketli, hararetli ve büyük harflerle yapılan çatışma şeklidir. Muhtemelen kavgaya doğru giden bir çatışma. Duygular havalarda uçuyor, kontrolü yok. Soğuk çatışma da duyguların tamamen gizlenmesi, bastırılması, vücut diline yansıtılması. Gelecekte şiddetli patlamalara yol açabilecek bir durum. Her ikisi de sağlıklı değil. Çatışma ılık olmalıdır.

Öncelikle ortak amacı düşünüp kendi niyetinin ne olduğunu anlamak için ( yani saldırmak mı yoksa uzlaşmak mı istiyorsun ) bir süre durmak, zihninden yapıcı çözümler düşünüp karşı tarafa bunu ifade etmek gerekiyor. Sıcak çatışmanın ateşini düşürüp, soğuk çatışmayı da azıcık duygularla ısıtarak ifade etmek ve ortamı ılıtmak gerekiyor.

Yani öncelikle sevimsiz çatışma diye bir şey var ve onu yönetmelisin. Korku diye bir şey var onu yönetmelisin. Öfke diye bir şey var onu yönetmelisin. Bir toplulukta bakış açısı farklılıkları var onu yönetmelisin. Yönetebilmenin temel koşulu da; Olanı olduğu gibi görmek ve onu kabullenmektir.

Gör – Kabullen – Yönet

İçsel çatışmasını yönetemeyen insanlar dışarıdaki çatışmayı yönetmekte zorlanabilir. Kendi duygularını gör, kabullen, yönet.. Yol yine öz farkındalığa çıkıyor… ‘’Çatışma, varsayımlardan daha iyidir’’ Pazar Adelaja . İletişimin algoritması ; İfade et – gör – kabul et – yönet Işığın anahtarı hep cebinizde dursun Sevgiyle kalın..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.