DOLAR 18,5508 0.24%
EURO 18,2357 0.4%
ALTIN 997,050,94
BITCOIN 3633350,80%
İstanbul
24°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Market markalarında ciro, 9 ayda yüzde 30 arttı

Market markalarında ciro, 9 ayda yüzde 30 arttı

ABONE OL
4 Aralık 2021 07:27
Market markalarında ciro, 9 ayda yüzde 30 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PLAT Özel Markalı Eserler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, bu yıl “Fark Var” temasıyla düzenlediği 6. Private Label Zirvesi’nde; üretici ve tedarikçi firmalardan ulusal ve mahallî perakende zincirlerinin temsilcilerine kadar bölümün değerli isimlerini bir ortaya getirdi. Tepede, bölümdeki son gelişmeleri yansıtan datalar de paylaşıldı. NielsenIQ Perakende Paneli bilgilerine nazaran; Private Label cirosu 2021 yılının 9 aylık devrinde 2020 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 30 artış gösterirken sigara ve alkol hariç toplam Süratli Tüketim Eserleri (HTÜ) pazarındaki ciro hissesi yüzde 22’ye yükseldi. Private Label eserlerin ana kategorilere nazaran büyüme performanslarına bakıldığında, bu devirde en yüksek ciro büyümesi yüzde 30 artış ile Besin ve Alkolsüz İçecekler ile Konut Temizlik&Diğer kategorilerinde gerçekleşti. Şahsî Bakım kategorisinde de Private Label eserlere artan ilgi bu alanda ciro artışını yüzde 29’a taşıdı.

En yüksek artış yağda

Besin ve Alkolsüz İçecekler kümesindeki Private Label eserlerin sigara ve alkol hariç toplam Süratli Tüketim Eserleri (HTÜ) pazarındaki ciro hissesi yüzde 22,5 olurken Konut Temizlik&Diğer kategorisinde PL hissesi yüzde 20,1; Şahsî Bakım Eserleri kategorisindeki PL eserlerinin hissesi ise yüzde 20,2’ye ulaştı.

Ocak-Eylül 2021 periyodunda, 2020’nin tıpkı periyoduna nazaran Besin ve Alkolsüz İçecekler kategorisindeki Private Label eserlerde en yüksek ciro artışı yüzde 53 ile yağlarda olurken, Süt Eserleri bu kategoride yüzde 45,2’lik hisse ile birinci sırada yer almayı sürdürdü. Paklık ve Öteki kategorisindeki Private Label eser dağılımlarına daha yakından bakıldığında ise Kimyasal Olmayan Konut Temizleyicileri birebir devirdeki yüzde 49 ciro artışı ve yüzde 51,5 ciro hissesi ile birinci oldu.

Kağıt eserleri yükselişte

Ferdî Bakım kategorisinde, eser bazında en yüksek ciro artışının yüzde 37 ile beden bakım eserlerinde gerçekleştiği görüldü. Bu kategoride en yüksek ciro hissesine sahip olan Private Label eserlerin ise geçen yılın birebir periyodu ile karşılaştırıldığında yüzde 38,7’ye yükselen Kağıt Eserleri olduğu dikkat çekti. Tuvalet kağıdı, havlu kağıt, peçete, ıslak mendil üzere eserler bu kümede yer alıyor.

Yılın 9 aylık periyodunda, 2020 yılının birebir devrine kıyasla sigara ve alkol hariç Süratli Tüketim Pazarı (HTÜ) toplam ciro değişimi de yüzde 26 olarak açıklandı. Private Label eserler, bu devirde yüzde 30 ile HTÜ pazarının toplamından daha yüksek bir ciro büyümesi gösterdi.

Tüketici alışveriş listesine sadık

Pandemi devri, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında kıymetli bir değişimi de beraberinde getirmişti. NielsenIQ dataları, pandeminin finansal tesirlerinin alışverişçilerin “değer” arayışını artırdığına işaret etti. Harcamalarında temkinli ve ihtiyatlı olmaya çalışan tüketiciler, artık daha fazla “değer” arıyor. Tüketicilerin yüzde 75’i alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtirken, yüzde 41’i mümkün olduğu kadar haftalık ya da aylık sabit bir bütçeye bağlı kaldıklarını, yüzde 36’sı ise hane harcamalarını tüm alanlarda daima tekrar değerlendirdiklerini ve gerekçelendirdiklerini söz etti. Bütçelerini denk getirmeye uğraşan tüketiciler, artık promosyonlu eserler ile market markalı eserlere yöneliyor.

Tercihte kalite-fiyat değerli

Kalite ve fiyat performansları, özel markalı eserlerin tercih edilmesini sağlarken bu eserler her geçen yıl daha fazla tüketicinin inancını kazanıyor. Tüketicilerin market markalı eserleri satın alma eğiliminde ödedikleri paraya kıymet kalitede olmaları değerli bir rol oynuyor. NielsenIQ araştırması, her 4 alışverişçiden 1’inin, evvelki yıla kıyasla daha fazla market markalı eser satın aldığını ortaya koydu. “Bir yıl önceye nazaran daha fazla market markalı eser satın alıyorum” diyenlerin oranı 2020’de yüzde 12 iken 2021’de bu oran yüzde 24’e ulaştı. Ayrıyeten alışverişçilerin mağaza seçiminde; eser çeşitliliği, fiyat/performans, kalite, süratli hizmet ve erişilebilirlikten sonra kendi markalarının olması değerli bir tercih sebebi olarak sıralandı.

Küresel ölçekte durum

NielsenIQ bilgilerine bakıldığında küresel ölçekte Private Label ciro hissesinin 2020 yılında yüzde 16,4’e; 17 ülkeyi kapsayan Avrupa genelinde ise Private Label markaların toplam Süratli Tüketim Eserleri Pazarı cirosundaki hissesinin yüzde 32’ye yükseldiği görüldü. İngiltere ve İsviçre yüzde 42’lik ciro hissesi ile Avrupa’daki en yüksek ülkelerin başını çekiyor. Türkiye 2020 yılındaki yüzde 21’lik hisse ile dünya genelinde 19. sırada yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP