DOLAR 33,1164 0.1%
EURO 36,0960 -0.21%
ALTIN 2.582,66-0,69
BITCOIN 2124642-0.91367%
İstanbul
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?
  • HaberAbi
  • Sağlık
  • Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?

Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?

ABONE OL
10 Nisan 2022 16:50
Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maske takma zorunluluğu; Covid-19 güvenlik önlemlerinin kaldırılması bazı insanlar için heyecan verici olsa da yeni alınan kararlar doğrultusunda insanlar her şeye rağmen tedirgin oluyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19’u ilk kez küresel anlamda bir salgın olarak kabul etmesinden iki yıl sonra, maske ve sosyal mesafe konusunda pandemi koşullarındaki alınan tedbirler Amerika Birleşik Devletleri’nde gevşetildi ve yavaş yavaş kaldırılıyor.

Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete
Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete

Bazı insanlar için bu durum güzel bir haber olarak gözükse de bazı insanlar için, özellikle ocak ayındaki gribal enfeksiyonlarla karışık olarak bulaşan omikron varyantı artışının ardından bu önlemlerin kaldırılacak olması endişe vermekte.

Birçok kişi Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) tavsiye edilen pandemi kurallarını izleyerek bu hastalıktan korunmuş oldu. Ancak bu güvenlik önlemlerinin kaldırılmasıyla insanların güvenli hissetmeleri ve bu hastalıktan bir nebze de olsa korunduklarını düşünmeleri de aynı oranda ortadan kalkmış oldu.

İşte bu durumda meydana gelen Anksiyetif durumlarla nasıl başa çıkılacağına dair yapılacaklar hakkında gelin seçeneklere göz atalım.

Neden Pandemi Önlemleri Kalktı ve Ne Değişti?

Ülke genelinde eyalet olarak veya yerel olarak Covid-19 güvenlik önlemlerinin gevşetilmesi, CDC’nin şubat ayında topluluklarda Covid-19 riskinin değerlendirilme biçimindeki yapılan değişikliklerin duyurulmasının ardından geldi. CDC ilerlemenin bir toplumun risk seviyesini belirlemek için vaka sayılarından ziyade hastane yatış oranlarını ve entübe riski olan hastalık oranlarına odaklanılması gerektiğini söyledi.

Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?
Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir?

Duyuru yapılırken CDC yetkilileri ülkenin salgın konusunda uzun bir virajın dönüldüğünü açıkladılar. CDC Direktörü MPH Rochelle Walensky bir bilgilendirme konuşmasında “Bugün kendimizi ve topluluklarımızı Covid-19’dan korumak için daha fazla araca sahip olan bir ulus olarak daha güçlüyüz” dedi. “Yaygın nüfus bağışıklığı ile genel ciddi hastalık riski artık daha düşüktür”.

Yeni CDC parametreleri ülke genelindeki toplulukların düşük, orta veya yüksek Covid-19 riski olup olmadığı konusunda ise düşük veya orta risk düzeyi hali hazırda devam eden çevrelerde yaşayanların kendi isteklerine bağlı olarak maske takabileceklerini, kendi önlemleri konusunda sıkıntı olmayabileceğini ortaya koyuyor.

Yeni CDC kurallarındaki bazı istisna olan durumlarda ise özellikle bağışıklığı düşük veya hastalık riski yüksek olan insanlar ile yaşayanların maske, mesafe gibi kuralları gevşetmemeleri ve bu kurallara olduğu gibi devam etmeleri söz konusudur.

Yeni kurallar aynı zamanda sosyal mesafe önerilerini de hafifleterek, Amerikalıların %70’inin artık bir buçuk metre uzakta durmasına veya kalabalık alanlardan, kapalı alanlardan uzak durmasına gerek olmadığını göstermekte.

CDC duyurusundan sonraki haftalarda ise en katı Covid-19 önlemlerine bağlı kalan şehirler ve eyaletlerin bile bu kurallar konusunda gevşetildiğini duyurdu.

CDC’nin Kurallar Konusundaki Değişikliği Neden Bazı İnsanları Kaygılandırıyor?

Yıllardır insanlara maske takmanın önemli bir güvenlik önlemi olduğu ve aynı zamanda başkalarına karşı saygı ve sorumluluk gösteren bir önlem olduğu örgütlendi. Şimdi ise bu durum değişiyor.

The Ross Center’da Psikolog ve Klinik Direktörü Profesör Doktor Greta Hirsch, verdiği demeçte şunu dile getiriyor “İnsanlardan maskelerinin çıkartılmasını istiyorsunuz. İnsanlar iki yıl boyunca tedirgin bir şekilde kendilerini korumak için bu maskeyi takıyor ve birden çıkartmalarını istediğinizde doğal olarak insanlar rahatsız olacaklardır”.

Gerçekten de maske takmamak iki yıl boyunca tehlikeliydi. Bu nedenle geliştirilen güvenlik önlemleri karşısında insanların vereceği tedirgin hal durumu beklenmedik olarak algılanmamalıdır.

Günlük yaşam normale yakın bir duruma dönerken belirsizlik ve endişe hisseden insanlar için atabileceğiniz birkaç adım ve stresi azaltmaya yönelik yardım edebilecek bazı eylemler mevcuttur.

Kişisel Konfor Seviyenizi Belirleyin

Meydana gelen değişiklikleri çevreleyen, kendi duygularınızı değerlendirerek, maskenizi çıkarmaya, kalabalık alanlara tekrar girmeye hazır olup olmadığınıza karar vererek başlayın.

DNP, MSN, RN, Hemşire Müdürü olan Neysa Ernst verdiği bir demeçte; “Her bireyin kendi rahatlık düzeyine karar vermesi çok önemli” diyor ve “Eğer maskenizi çıkartma konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız bu çok iyi”.

maske takma zorunlulugu 3
Her bireyin kendi rahatlık düzeyine karar vermesi çok önemli

Aynıca bu yeni duruma uyum sağlamak için kendinize zaman tanımak iyi bir seçenek olacaktır.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde akciğer ve kritik bakımında Tıp Doçenti olan Khalilah Gates, bir basın açıklamasında; “Herkes kendi kabul edilebilir riskini belirlemek zorunda kalacak” diyor. “Bu tüm senaryolara uyan tek bir boyut olmamalı. Bir kişi maske ile daha rahatsa, lütfen maskeyi takmaya devam edin. Hepimiz bu duruma uyum sağlamalı ve bu tür hastalıklar konusunda her zaman esnek olmalıyız”.

Adım Atılmalı

Hirsch ayrıca ya hep ya hiç stratejisi yerine bu yeni duruma karşı rahat uyum sağlamak için adım adım ilerleme yaklaşımını önerdi.

“Deneyimlerinize göre artan zorluk ve endişe listesi oluşturun” dedi. “Yani birisi evinde kimseyi ağırlamadıysa ya da dışarı çıkıp arkadaşlarıyla buluşmadıysa, belki bir parkta bir arkadaşı ile buluşup yürüyüşe çıkarak ya da siz hazır olmadan önce arkadaşlarınızı akşam yemeğine davet ederek başlayabilirsiniz diyebilirim”.

maske takma zorunlulugu 4
Bunu anlayan ve sizi destekleyecek ve her seferinde bir adım ileri gitmenize yardımcı olabilecek biriyle bunu deneyin

Hirsch bu adımları atmanıza yardımcı olacak bir ortak (arkadaş, akraba veya eş) bulmanın süreci kolaylaştırabileceğini söyledi.

“Bunu anlayan ve sizi destekleyecek ve her seferinde bir adım ileri gitmenize yardımcı olabilecek biriyle bunu deneyin” diyor.

Şu Ana Odaklanın ve Tedirginliğe Meydan Okuyun

Kaygılı düşünceleri tanımak ve onları bulunduğunuz ana odaklanmak için aklınızdan çıkartmak (meditasyon egzersizleri sırasında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir) gevşetilmiş Covid-19 kuralları konusundaki kaygılarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hirsch “Endişeli düşüncelerinize meydan okumaya çalışın ve onları kabul etmeyin” diyor.

Ne yaparsanız yapın, kendinizi çok fazla endişelendirmemeye çalışın. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Doçenti olan Michael Ziffra, bir basın açıklamasında uygun bir kaygı düzeyi ile aşırı kaygı düzeyi arasında ince bir çizgi olduğunu dile getirdi.

Görevlerdeki bu değişiklikler bir anda oluşmuyor. Umarım insanlar bu durumu kaygılarının azaltılması için dikkate alırlar
Görevlerdeki bu değişiklikler bir anda oluşmuyor. Umarım insanlar bu durumu kaygılarının azaltılması için dikkate alırlar

Dr. Ziffra “Bazı insanların endişe düzeyi olması gerekenden daha yüksek olabilir” diyor. “Halk sağlığı yetkililerinin bize rehberlik ettiği gerçeğinden emin olun. Bilimle ilgileniyorlar ve bizlere kanıtlara dayalı gerçek önerilerde bulunuyorlar. Görevlerdeki bu değişiklikler bir anda oluşmuyor. Umarım insanlar bu durumu kaygılarının azaltılması için dikkate alırlar”.

Güvenilir Bilgi Kaynaklarını Saptayın

Aşırı bilgi yüklemesi de pandemi konusunda kaygıya neden olabilir. Bu nedenle güvenilir kaynakları saptamak ve doğruyla yanlış bilgileri ayrıştırmak çok büyük önem taşımaktadır.

Güvenilir Bilgi Kaynaklarını Saptayın
Maske Takma Zorunluluğu Sona Erdiğinde Oluşan Anksiyete Nasıl Yönetilir? – Güvenilir Bilgi Kaynaklarını Saptayın

Ernst; “İnsanlar çoğu zaman kendilerine çok fazla bilgi geldiği ve neye güveneceklerini bilmedikleri için doğal olarak endişelenirler” diyor. “CDC, John Hopkins, Mayo Clinic, Harvard gibi saygın tıbbi kaynaklara bakmanız, bu sitelerin gerçek ve bilime dayalı bilgiler sunduğunu da söylemekte yarar var”.

Kişisel Bakımınızı Yapın

Genel olarak kendinize iyi bakmanız (sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak, spor ve egzersiz yapmak) endişe ve kaygıyı en aza indirmede etkendir. Hatta daha sağlıklı bir yaşama da katkıda bulunacaktır.

Kişisel Bakımınızı Yapın
Kişisel Bakımınızı Yapın

Hirsch; “İyi bir kişisel bakım her zaman kaygıyı ve endişeyi azaltmaya yardımcı olur” diyor. “Egzersiz ve yoga, sakinleştirici müzik ve kademeli yapılacak spor stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca iyi bir uyku ve alkol, sigara gibi zihni uyuşturan şeylerden kaçınmanın da etkisi büyük olacaktır”.

Daha Fazlası İçin

Gevşetilmiş Covid-19 kurallarıyla ilgili endişelenme durumu, kendi başınıza üstesinden gelemeyecek kadar bunaltıcı bir hale gelmeye başlarsa, korkuyu aşmak, daha sonrasında ise normal bir hayata geçiş için bir terapist veya ruh sağlığı uzmanlarından yardım istemeniz gerekebilir.

Daha Fazlası İçin
Daha Fazlası İçin

Hirsch; “Birisi bu korkuya derinden kapılmışsa klinik müdahaleye ihtiyaç duyabilecek birinden bahsediyorsunuz demektir” diyor. “Günlük işleyişinizi yapma konusunda gerçekten etkiliyorsa, klinik açıdan yardım almanız gerekir. Evden çıkmaktan korkuyorsanız, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan korkuyorsanız, uçak gibi araçlarla uçmaktan korkuyorsanız ve sonrasında eve dönmekten, hasta olmaktan korkuyorsanız gerçekten bir uzmandan yardım almalısınız”.

Her şeyden önce bu süreçte kendinize karşı nazik olmak ve başkalarıyla aynı konfor düzeyine sahip olmayabileceğinizi kabul etmek, gevşetilen pandemi kurallarına uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Hirsch; “Kaygı genellikle bir kişinin bir şeyleri kontrol etme ihtiyacıyla birlikte gelir” diyor. “Ve hepimiz için önemli derslerden biri ise pandeminin başlangıcında yaptığımız gibi bazı belirsizliklerle yaşamaya tahammül etmektir. Anahtar unsur ise olduğu gibi çalışmaya başlamak ve kendinizi başkaları ile kıyaslamamaktır”.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.