DOLAR 18,5872 0.01%
EURO 18,2321 0.23%
ALTIN 1.024,150,14
BITCOIN 371814-0,76%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Merkez Bankası’nın döviz müdahalesi ne manaya geliyor?
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası’nın döviz müdahalesi ne manaya geliyor?

Merkez Bankası’nın döviz müdahalesi ne manaya geliyor?

ABONE OL
1 Aralık 2021 14:18
Merkez Bankası’nın döviz müdahalesi ne manaya geliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Lirası’nda yaşanan sert paha kayıplarının önlemek ve kurları dengelemek için iktisat idaresi Merkez Bankası kanalıyla piyasalara müdahale etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, müdahalenin piyasadaki “sağlıksız fiyat oluşumlarından” kaynaklandığı belirtildi. Merkez bankası, “döviz kurlarındaki sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle” Borsa İstanbul Vadeli Süreçler Piyasası’nda da süreç yapmaya başladı. Pekala bu müdaheleler ne manaya geliyor?

Ekonomistler ve piyasa uzmanları iktisat idaresinin müdahelelerini kıymetlendirdi.

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara:
Müdahalenin tesiri derinlik olmamasından kaynaklanıyor

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda piyasalara döviz müdahalesini kıymetlendirdi. Kara paylaşımında, “
Gelmiş geçmiş en tesirli döviz müdahalelerinden biri üzere görünmesinin sebebi piyasada derinliğinin yok olmasıydı. Bu türlü periyotlarda döviz müdahalesi kurdaki ateşi hafifletir. Öte yandan, para siyasetinin mevcut duruşu ve kredi genişlemesi ateşe akaryakıt dökmeye devam ediyor.”

Marbaş Menkul Bedeller Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru:
Yatırımcı toplantısının değeri daha da arttı

Döviz müdahalesini DÜNYA’ya pahalandıran Marbaş Menkul Pahalar Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, bugünkü atılım sonrası yarınki yatırımcı toplantısının ehemmiyetini bir kat daha artırdığına işaret etti. Kuru’nun değerlendirmeleri şöyle;

“Piyasaya direkt müdahale prosedürü en son 2014 yılında uygulamaya konulan bir adımdı ve geçtiğimiz devirdeki denemelerde kurda kalıcı bir istikrar sağlayabildiğini söyleyemiyoruz. Yapılan duyuruda emel, ölçü yahut mühlet üzere ayrıntılar belirtilmemiş. Bu kapsamda yarın yapılacak yatırımcı toplantısı daha kıymetli hale geldi, piyasa iktisat idaresinin kurdaki yükselişe ait acı eşiğinin nerede oluşacağını arıyor. Birinci müdahale güçlü ve tesirli değildi 12,70 düzeyini önemsiyoruz, buranın altında kalıcı olunabilirse kurdaki tansiyonun düşmesini aksi halde üst trendin devamını bekliyoruz.”

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan:
Müdahale muhtemelen satılabilir yükümlülüklerden yapılıyor

Merkez Bankası’nın bir müddettir elindeki araçları döviz oynaklığına ve daima artışına karşı nasıl kullanacağı ve nasıl bir pozisyonlanma yapması gerektiğine dair soru işaretleri oluşmaya başlamıştı. Ana siyaset doğrultusunun gevşeme doğrultusunda olması ise bu müddette lirayı rekor düşük düzeylere göndermişti. Direkt müdahale konusunda, net döviz rezervlerinin kuvvetli olmaması itibariyle bir ihtimal zayıf görünüyordu. Birebir vakitte 2014’ten beri de bu usul bir satış müdahalesi kelam konusu olmamıştı. Hasebiyle, ne kadarlık bir direkt satış kelam konusu; kur tesirine o açıdan bakmak lazım. Merkez Bankası’nın piyasaya girmiş olması ve döviz arzı sağlaması bakımından da, bunu telaffuz ve aksiyon tesiriyle desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilhassa kur konusundaki beklentilerin revize edilmesi noktasında, bunun siyaset takviyesiyle yapılması gerektiğinin değerli olduğunu belirtiriz.

Döviz müdahalesi muhtemelen satılabilir yükümlülüklerden yapılıyor. Şirketlerin döviz talebi yahut bankacılık sisteminden ekstra oluşan talebi karşılamaya yönelik olarak günlük bazda kur hareketinde geri çekilmeler sağlayacaktır. Lakin siyaset doğrultusu muhakkak olduğu için ve Merkez Bankası’nın faizleri indirmeye yönelik doğrultusu bilindiği için bunun kurda daima bir düşüş sağlama noktasında yetersiz kalabileceğini düşünürüz. Bankalarla yapılan swapları da hesaba katacak olursak, Merkez Bankası’nın açık durumu itibariyle kâfi bir rezerv tesiri sağlama noktasından uzak olması kelam konusu olabilir. Birebir vakitte kuru üste gönderen kelamlı yahut siyaset doğrultusundaki aksiyonlar, kur volatilitesinin durmamasına neden olabilir. Yani, şu basamakta döviz talebi direkt müdahalelerle günlük olarak sürdürülür, lakin piyasa talep karşılandıktan sonra emsal eğilimine devam edebilir.

Banka hazinelerinden gelen bilgilerin ve Merkez Bankası’nın süreç dökümünün bahse ait daha sağlıklı bilgi vereceğini düşünüyoruz. Stratejinin sürdürülürlüğü, döviz müdahalesinin boyutu ve VİOP süreç durumlarının durumuna bakacağız. Yarın Merkez Bankası’nın ekonomistlerle toplantısı olacağını da hatırlatmak isteriz.

Kurun artış noktasında Fed’in varlık alımlarını azaltması, faiz artışını düşünmesi üzere dış siyaset baskılarına ek olarak TCMB’nin gevşeme siyaseti dahilinde yıl sonuna gerçek faiz indirmeye devam etmesi beklentisi temel nedenler olarak duruyor. Dün TV yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan da, büyümeyi hızlandırma ve istihdam yaratmayı amaçlayan yeni iktisat perspektifi doğrultusunda seçim öncesine kadar faizlerin inebileceği değerlendirmesinde bulunmuştu. Merkez Bankası’nın da bu doğrultuda 16 Aralık toplantısında faiz indirimlerine devam etmesi beklenmektedir.

En az 10 karakter gerekli