DOLAR 18,5554 0.25%
EURO 18,1376 -0.14%
ALTIN 994,500,68
BITCOIN 3626470,60%
İstanbul
24°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Minimum fiyat anketi açıklandı

Minimum fiyat anketi açıklandı

ABONE OL
1 Aralık 2021 14:54
Minimum fiyat anketi açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – DÜNYA

Direkt 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında resmi süreç başladı. Personel, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu, 2022’de geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında birinci toplantısı bugün geçrekleştiriliyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde yapılacak toplantıda, patron tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), personel tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, “Asgari fiyat son vakitlerde kamuoyunda sıkça tartışılan bir mevzu haline geldi. Taban fiyat sahiden değerli. Türkiye’de taban fiyat alan yaklaşık 6 milyon civarında emekçi var işçi var. Emeği koruyacak bir minimum fiyat belirleyeceğiz” dedi.

Çalışanların talebi 3.750-4.000 TL ortasında

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in tüm kesitlerin görüşlerinin alındığı taban fiyata yönelik anket sonuçlarını da açıkladı. Ankete katılan patronların yüzde 34’ü taban fiyatın ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira ortasında yanıtını verdi. patronların yüzde 19.3’ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13.7’si ise 3 bin 751-4 bin lira ortasında olması gerektiği tarafında görüş bildirdi. Ankete katılan patronların yüzde 74.3’ü, taban fiyatın artırılmasının işten çıkarmalara yol açacağını söylerken, yüzde 25.7’si ise hayır cevabını verdi.

Ankete katılan çalışanların yüzde 37.3’ü taban fiyatın 3 bin 750-4 bin lira ortasında olmasını isterken, yüzde 13’ü ise 4 bin-4 bin 500 lira ortasında olması gerektiğini bildirdi. Taban fiyatın 4 bin 500 lira üzerinde olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 21.8 oldu. Ankete katılanların yüzde 61’i ailede tek çalışan kişinin kendisi olduğunu belirtti. İştirakçilerin yüzde 59.7’si minimum fiyatın artırılmasının işten çıkarmalara yol açmayacağını bildirdi. Ayrıyeten iştirakçilerin yüzde 13’ü ek iş yaptığını söyledi.

Bakan Alim’in toplantı öncesi basın toplantısında yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

“Biz enflasyonun ya da iktisattaki dalgalanmaların karşısında emeği koruyacağız, koruyacak bir minimum fiyat belirleyeceğiz. Minimum fiyatın bir boyutu, teknik olarak ülkenin içinde olduğu enflasyonu, çeşitli seviyelerdeki harcama kalemlerini dikkate alarak minimum fiyatı ortalama beklentileri karşılayacak ve toplumda hakkaniyet hissini destekleyecek bir oranda belirlenmesidir.

Bunun için bu çalışmaları etraflıca sürdürdük. Bir araştırma yaptık. Hem iş veren kısmına hem işçilere ulaşıldı. Akademik bölümün takımın gerçekleştirdiği bir araştırma bu. Bugün Türkiye iktisadı üst üste 3 çeyrek büyümeyi gerçekleştiren bir iktisat. İktisat büyürken de küçülürken de sıkıntılar ortaya çıkabilir. Türk iktisadı 3 çeyrektir büyüyen bir iktisat.

İktisat büyürken de küçülürken de problemler ortaya çıkabilir, her değişim yeni problemler ortaya çıkarabilir. Büyüme sürecinin sıkıntıları da var. Gelişmekte olan ülkelerin ileri sanayi ülkeleri karşısında uzun yıllar nerdeyse 100 yıl az gelişmiş ülke kategorisinde yaşamış Türkiye’yi alalım. Bilakis çevirerek, bunu bir gelişime dönüştürerek ilerlemek elbette zordur. Çeşitli sıkıntılara yol açması elbette beklenen bir şey.

Buradan mühendisinden çalışanına her kategoride çalışan işçinin katkısı vardır büyümede. Ortaya çıkan sıkıntıları da toplumsal siyaset araçlarıyla çözelim. O problemleri azaltalım, o sıkıntıların toplumda daha büyük problemlere yol açmasını önlemek bir yana insani gelişmeye katkı yapacak bir seviyede karşılanmasını sağlayalım. Minimum fiyat bu manada değer kazanmaktadır.

Minimum fiyat şu an ne kadar?

Minimum fiyat, hala bekar bir emekçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt minimum fiyat, 554 lira 51 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP