DOLAR 32,2593 0.24%
EURO 34,9351 0.25%
ALTIN 2.426,940,72
BITCOIN 2169117-3,46%
İstanbul
17°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

ABONE OL
25 Aralık 2023 01:22
NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rönesans Devrimi’nden sonra Avrupa’da sanatla birlikte refah seviyesi de hızla yükselmeye başlamıştı. Hızla ilerlemeye devam eden sanat artık sadece zenginlere özel değil, halkın da içinde olduğu derin anlamlar barındıran akımlar ortaya çıkarmaya başlamıştı. Sürrealizm, Kübizm, Ekspresyonizm, Minimalizm gibi akımların doğmasını sağlamıştı.

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

Rönesans’tan sonra dünyayı topluca değiştiren birçok reform yaşanmıştı. Ancak hiçbiri Sanayi Devrimi kadar etkili olamamıştı. Sanayi Devrimi insan hayatını derinden etkilemiş ve değiştirmişti. Bunun beraberinde makineler ve insanlar arasında benlik savaşı başlamıştı.

Makineler artık insanların yapabildiği çoğu işi yapabilirken, insanlar ise sadece monoton, metropol yaşamda robot ve makine hareket etmeye başlamış, tekel ve popüler kültüre itilerek sanatı unutmuştu. Makineler ise insanlardan daha çok ‘insan’ olmaya başlamıştı. Şiir, senaryo, müzik ve resim yapabilen robotlar sanatın hemen her dalına erimeye başlamışlardı.

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

Dijital bir çağda sanatın da dijitalleşmesi kaçınılmazdı. Derin anlam barındıran sanat eserleri artık kaset çalar veya tuval üzerinde boya olarak kalmıyor, sanatın dijitalleşmesi ile NFT ve GPT-3 gibi teknolojik hamleler ortaya çıkmaya başlıyordu.

 

NFT Satışlarında Patlama Yaşandı

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

NFT İle Sanatta Dijitalleşme Dikkat Çekiyor

Son 1 ayda NFT satışları toplam 896 milyon dolara kadar çıktı. Satışlar bir önceki aya göre yüzde 343, 2 ay öncesine göre yüzde 1500 oranına kadar yükseldi. Tek bir ‘CryptoPunk‘ için 5.5 milyon dolarlık ödendi.

Dijital ürünler yine dijital ve sanal paralar ile ödeniyordu. Londra’da yaşayan 12 yaşında bir çocuk sadece balina NFT’leri ile 290.000 Sterlin kazanmayı başardı. Sanat önceden çok nadir olarak gerçekleşirken inanılmaz manevi değeri oluyordu. Ancak dijitalleşme ile herkesin sanat yapabilir duruma gelmesi sanatın çoğalmasını ve sanatın bile artık popüler kültürün ürünü olmaya başladığını gösterirken eski sanat akımlarına karşı özlem devam ediyordu.

 Dijitalleşme ile Sanat Daha Çabuk Tüketiliyor

Sanat bir kültürün dünyaya en iyi şekilde anlatılma biçimidir. Ancak sanat dijitalleşmeye başladığında çok çabuk tüketilebilir ve kısa zamanda değerini yitiren eserler olmaya başladı. Değerini yitiren sanat artık anlamsız ve maneviyatsız olurken sanatı icra eden kişi çok çabuk unutulmaya başladı.

Popüler kültüre evirilen sanata artık insanlar ayak uyduramaz hale gelirken, hızlı dijital sanat için insanlar az zamanda çok fazla yıpranmaya başladı. Sanatın dijitalleşmesi, sanatın artık maddi çıkar için gerçekleştiğinin simgesi haline gelmişti. Maddiyat için yapılan sanatlar yüzünden artık eskisi gibi dünyayı etkileyen sanat akımları ortaya çıkmıyor ve Dali, Picasso ve Rene Magritte gibi isimlerden sonra etkili bir sanatçı doğmuyor.

İnsanlar dijital sanatta, yapılan esere değil eseri gerçekleşme evresindeki yazılıma dikkat çekmeye başladı. Hızlı tüketen, bağları ve kültürlerinden kopup tek ve popüler kültür altına sürüklenen insanlar artık daha kolay yönetilebilir ve daha kolay sürüklenebilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.