• HABERLER
  • SERVİS 1
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Oğuzhan Asiltürk Kimdir? Oğuzhan Asiltürk Nereli?

Oğuzhan Asiltürk Kimdir? Oğuzhan Asiltürk Nereli?

ABONE OL
1 Ekim 2021 11:47
Oğuzhan Asiltürk Kimdir? Oğuzhan Asiltürk Nereli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oğuzhan Asiltürk (25 Mayıs 1935 – 1 Ekim 2021) Türk siyasetçiydi. T.C. İçişleri ve Sanayi ve Teknoloji bakanlığı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

Hayatı

İlk ve ortaokulu, liseyi Malatya’da okudu. Üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde tamamladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Müşavir Mühendislik, 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP’nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk’ün, ayrıca kaleme aldığı “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Türkiye siyasetini yoğun biçimde meşgul eden askeri müdahaleler konusunda kendine has fikirler beyan eden Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti. Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını ifade etmektedir.

Saadet Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Oguzhan Asilturk
Oguzhan Asilturk

7 Ocak 2021’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen[5] Asiltürk, Erdoğan’ın kendisine İstanbul Sözleşmesi’nin kalkacağını söylediğini belirtti. 20 Mart 2021’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekildi.

13 Eylül 2021 tarihinde Koronavirüse bağlı nefes darlığı nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Asiltürk,[10] 1 Ekim 2021 tarihinde öldü.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.