DOLAR 18,7949 0.04%
EURO 20,4029 0.17%
ALTIN 1.159,13-0,06
BITCOIN 3963771,56%
İstanbul

AÇIK

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ömer Fethi Gürer: “20 Yılda AKP Çalışma Yaşamını O Kadar Ağırlaştırdı Ki İşçileri Ayrıştırdı, Ücret Farkları Yarattı”
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Ömer Fethi Gürer: “20 Yılda AKP Çalışma Yaşamını O Kadar Ağırlaştırdı Ki İşçileri Ayrıştırdı, Ücret Farkları Yarattı”

Ömer Fethi Gürer: “20 Yılda AKP Çalışma Yaşamını O Kadar Ağırlaştırdı Ki İşçileri Ayrıştırdı, Ücret Farkları Yarattı”

ABONE OL
9 Ocak 2023 19:44
Ömer Fethi Gürer: “20 Yılda AKP Çalışma Yaşamını O Kadar Ağırlaştırdı Ki İşçileri Ayrıştırdı, Ücret Farkları Yarattı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılmasını öngören kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; “Maas¸lar artırılmıyor, bugu¨ne kadar gasbedilen emekli haklarının bir kısmının iadesi yapılıyor. Çu¨nku¨ 2008 yılında yapılan aylık bagˆlama oranı du¨zenlemesiyle emeklilerin yu¨zde 70 oranındaki emeklilik katsayısı yu¨zde 30’a du¨s¸u¨ru¨ldu¨. Egˆer o du¨s¸u¨ru¨lmemis¸ olsaydı bugu¨n emekli maas¸ları asgari u¨cret du¨zeyinde olacaktı…20 yılda Adalet ve Kalkınma Partisi çalışma yaşamını o kadar ağır koşullara tas¸ıdı ki işçileri ayrıştırdı, ücret farkları yarattı” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP’nin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülüyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, teklife ilişkin şunları söyledi:

“Emeklilikte yas¸a takılanlar, taşeron firmada halen kalanlar, sözleşmeliler, gec¸ici is¸c¸iler, mevsimlik is¸c¸iler ve ehliyet affı bekleyenler gibi genis¸ kesimleri ilgilendiren kanun teklifi yine Meclise gelmedi. Bugu¨n bir ic¸inde du¨zenleme yapılan emeklilerle ilgili u¨cret du¨zenlemesi var. Burada yanlıs¸ bir ifade kullanılıyor, emekli maas¸larını artırdıgˆı ifade ediliyor. Oysa emekli maas¸ları artırılmıyor, bugu¨ne kadar gasbedilen emekli haklarının bir kısmının iadesi yapılıyor c¸u¨nku¨ 2008 yılında yapılan aylık bagˆlama oranı du¨zenlemesiyle emeklilerin yu¨zde 70 oranındaki emeklilik katsayısı yu¨zde 30’a du¨s¸u¨ru¨ldu¨. Egˆer o du¨s¸u¨ru¨lmemis¸ olsaydı bugu¨n emekli maas¸ları asgari u¨cret du¨zeyinde olacaktı. Daha o¨nce vermis¸ oldugˆumuz kanun teklifleri de var. En du¨s¸u¨k emekli aylıgˆının mutlak suretle asgari u¨crete es¸itlenmesi lazım. U¨lkemizde emekliler 3 tu¨r maas¸ alıyor. Birisi 2000 o¨ncesi, 2000-2008 aralıgˆı, 2008 sonrası. Bu ayrım da ortadan kaldırılmalı ve mutlak suretle intibak du¨zenlemesi yapılmalı.

“İNTİBAK DÜZENLEMESİ GÖRÜŞÜLMÜYOR”

Anayasa’ya da baktım, I·c¸tüzüğe de baktım, yalnızca 1’inci partinin milletvekillerinin kanun teklifleri burada görüşülür diye bir hu¨kme rastlamadım. Meclise ben 400’u¨n u¨zerinde kanun teklifi vermis¸im, digˆer milletvekili arkadas¸larımız da verdi, hic¸biri gelmedi. O¨rnegˆin en du¨s¸u¨k emekli aylıgˆının asgari u¨cret tutarında olmasını 2021 yılında vermis¸iz, bu go¨ru¨s¸u¨lmedi. Emekli bayram ikramiyelerinin asgari u¨cret du¨zeyine c¸ıkarılması ic¸in 2019’da kanun teklifi vermis¸iz, bu go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor. Isınma ve kira yardımı emeklilere yapılması ic¸in 2019’da kanun teklifi vermis¸iz, go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor. I·ntibak du¨zenlemesini hayata gec¸irilmesi 2018’den beri birden c¸ok kere vermis¸iz, go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor. Sagˆlık hizmetlerinde emeklilerden alınan ilac¸ katkı payının kaldırılması ic¸in kanun teklifi vermis¸iz, go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor. Emekliler ic¸in motorlu tas¸ıtlar vergisinde indirime giderilmesi ic¸in kanun teklifi verdik, go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor.

“MEMURA REFAH PAYI GÖRÜŞÜLMÜYOR”

Memur ve emeklilere refah payının her ay yu¨zde 3, toplamda yu¨zde 40 olması ic¸in verdigˆimiz kanun teklifleri go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor. S¸imdi, milletvekilleri egˆer kanun teklifi verecekse neden bizim vermis¸ oldugˆumuz teklifler go¨ru¨s¸u¨lmu¨yor? O¨nu¨mu¨zdeki su¨rec¸te emeklilikte yas¸a takılanlarla ilgili bir du¨zenleme yapılacak, bu du¨zenlemede egˆer aylık bagˆlama oranıyla ilgili bir du¨zenleme sagˆlanamazsa o su¨rec¸te emekli olacak arkadas¸larımızın o u¨cretle de gec¸im sagˆlayabilmeleri olası degˆil.

“TÜİK ÜCRETLERİN AŞAĞIYA ÇEKİLMESİNE VESİLE OLUYOR”

Bugu¨n biraz evvel arkadas¸larımız 2002 ile bugu¨nu¨ kıyaslayarak veriyorlar. 2002’deki ellerine gec¸en parayla alım gu¨c¸lerinin bugu¨nku¨ alım gu¨c¸lerine baktıgˆımız zaman c¸ok geriye du¨s¸mu¨s¸ durumda. Yalnızca kırmızı etten vazgec¸tik, beyaz et dedigˆimiz tavugˆu dahi fiyat artıs¸larından dolayı alamıyor. Marketlerdeki enflasyon oranlarının degˆerlendirmesinin o¨tesinde kirayı, elektrigˆi, dogˆal gazı, akaryakıtı bir bu¨tu¨n ic¸inde ele aldıgˆımız zaman enflasyonun TU¨I·K’in hesapladıklarının c¸ok u¨stu¨nde oldugˆunu go¨ru¨yoruz. O¨yle Tu¨rk mucizesi yaratılıyor ki TU¨I·K yu¨zde 20 enflasyon du¨s¸u¨ru¨lerek emeklilerin alacakları u¨cretlerin daha da as¸agˆı c¸ekilmesine vesile oluyor; bu kabul edilebilir bir durum degˆil. Biraz evvel konus¸macı arkadas¸ımız dedi ki, TU¨I·K verilerinin o¨nemli oldugˆunu belirtti. Bakana ben verdigˆim soru o¨nergesinde, bir yılda gu¨breye gelen zammı yu¨zde 342 olarak bana bildirdi, elimde yazılı olarak mevcut, TU¨I·K bunu yu¨zde 220’lerde ac¸ıklıyor. Yani bakanın verdigˆi bilginin altında bir TU¨I·K gu¨bredeki fiyat artıs¸ını go¨steriyor. Girdi maliyetlerin artması nedeniyle c¸iftc¸ilik oldukc¸a zorlas¸mıs¸.

“İŞÇİLERİ AYRIŞTIRDI”

U¨lkemizde s¸u anda BAGˆ-KUR primi o¨demis¸ olanların yas¸adıgˆı bir magˆduriyet var. Onlar ic¸in emeklilikte esas alınan prim gu¨n sayısı dokuz bin olarak degˆerlendiriliyor, digˆerleriyle es¸itlenmeli ve emekli olabilmelerinin o¨nu¨nu¨ ac¸acak du¨zenleme de onlar ic¸in de sagˆlanmalı. BAGˆ- KUR primlerinin digˆer c¸alıs¸anlarla es¸itlenmesi esnafların ve c¸iftc¸ilerin de emeklilik hakkına ermelerini sagˆlayacak. U¨lkemizde emeklinin ic¸inde bulundugˆu kos¸ullar gerc¸ekten u¨zu¨ntu¨ verici, du¨s¸u¨ndu¨ru¨cu¨, bugu¨n emeklilerin aldıgˆı bayram ikramiyesi bir koyun dahi alınamayacak seviyeye du¨s¸mu¨s¸ durumda. Bunlarla ilgili iyiles¸tirmelerin mutlak surette yapılması gerekir. Emekli, yas¸amının en gu¨zel yıllarını c¸alıs¸arak bu u¨lkeye vermis¸ kis¸iler, onların yas¸lılıgˆında yas¸adıkları su¨rec¸te daha iyi yas¸amalarını birlikte sagˆlamalıyız. Burada olan herkesin de su¨rec¸ ic¸inde yas¸lanan kis¸i noktasına erecegˆi de degˆerlendirildigˆinde onların daha iyi yas¸amasına herha^lde hic¸ kimse kars¸ı c¸ıkmaz ama yapılan du¨zenlemeler, veriyormus¸ gibi go¨sterilenler o¨zu¨nde yirmi yılda Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları do¨neminde alınanların kısmi olarak sec¸im o¨ncesi iadesinden olus¸uyor. C¸u¨nku¨ 20 yılda Adalet ve Kalkınma Partisi c¸alıs¸ma yas¸amını o kadar agˆır kos¸ullara tas¸ıdı ki is¸c¸ileri ayrıs¸tırdı, u¨cret farkları yarattı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.