DOLAR 18,0832 0.74%
EURO 18,4448 0.78%
ALTIN 1.027,241,02
BITCOIN 4257000,10%
İstanbul
28°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


‘Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet’ soruşturmasında sıcak gelişme
  • HaberAbi
  • Gündem
  • ‘Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet’ soruşturmasında sıcak gelişme

‘Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet’ soruşturmasında sıcak gelişme

ABONE OL
3 Aralık 2021 17:39
‘Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet’ soruşturmasında sıcak gelişme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABDli ilaç firmasının Türkiye’de sıhhat bürokratlarına rüşvet verdiği teziyle ilgili başlattığı soruşturmada, Sıhhat Bakanlığı ve 5 kuruma yazı gönderdi. Başsavcılık, Alexion isimli ilaç şirketinin 6.6 milyon doların üzerinde çıkar sağladığı, haksız yararda Türk maddelerine nazaran hata işleyerek katkıda bulunan kamu vazifelileri ve öbür bireylerin bulunduğu argümanlarına ait dokümanlar istedi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alexion isimli ABDli firmanın Soliris isimli ilaç için onay almakta zorlandığı, bu nedenle Sıhhat Bakanlığı yetkilileriyle ilişkileri olan bir danışmanla anlaştığı, 2010-2015 yılları ortasında firmanın Türkiye’deki bu danışmana 1,3 milyon doların üzerinde ödeme yaptığı, kamu görevlilerine adapsız ödemelerde bulunularak Alexion isimli ilaç şirketinin 6.6 milyon doların üzerinde yarar sağladığı, haksız yararda Türk maddelerine nazaran hata işleyerek katkıda bulunan kamu vazifelileri ve başka şahısların bulunduğu tezlerine ait evraklar istedi.

SIHHAT BAKANLIĞINA İLACA ONAY VEREN YETKİLİLER SORULDU

Başsavcılık Sıhhat Bakanlığına gönderdiği yazıda, Türk mevzuatına nazaran Soliris isimli ilacın Türkiye’de kullanılmasının Sıhhat Bakanlığı bünyesinde kurulan komitenin onayına bağlı bulunduğunun anlaşıldığı belirterek, Bu ilacın kullanımına onay veren komite lider ve üye yahut yetkililerin açık kimlik ve adres bilgilerinin bildirilerek, ilacın kullanımına müsaade veren komite kararının onaylı bir örneğinin gönderilmesi rica olunur” denildi.

MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILSIN

Argümanlarla ilgili Sıhhat Bakanlığı Teftiş Konseyinin hazırladığı raporu Ankara Emniyeti Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğüne gönderen Başsavcılık, rapordaki argümanlar ve şahıslar hakkında detaylı araştırma yapılması, mal varlığı bilgilerinin de araştırılması istendi. Başsavcılık ayrıyeten SGK, Eczacılar Birliği, Ankara ve İstanbul Ticaret Odası’ndan da tezlerle ilgili doküman istedi.

Eski Sıhhat Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağın, kendi devirlerinde gerçekleştiği argüman edilen rüşvet argümanlarıyla ilgili, geçen yıl Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hata ihbarında bulunmuş, idari soruşturma için de Sıhhat Bakanlığına başvurmuştu. Sıhhat Bakanlığı Teftiş Kurulu’nca yapılan kapsamlı idari soruşturma tamamlanarak, rapor hazırlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında sürdürülen soruşturma evrakına giren raporda şu dikkat cazip tespitler yapıldı:

Alexion Türkiye Danışmanı E.S. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından süreç yapılmasının yerinde olacağı bildirildi. E.S.nin Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’nda birtakım görüşmelere aracılık ettiği, kurum idarecilerinden edindiği birtakım bilgileri firmasına raporladığı, soruşturmaya mevzu Soliris isimli ilaçla ilgili reçete, ilaç ve hekim bilgilerini takip ettiği, bu bilgileri elde edebilmek için de kurum çalışanlarına ve ilgili tabiplere armağan, yemek, öbür masraf üzere kalemler ismi altında birtakım ödemeler yaptığı değerlendirmesi yapıldı.

E.S.nin masraf kayıtlarında rumuzla söz edilen ve kendilerine masraf yahut ödeme yapıldığına ait kayıt bulunan ‘TEB Gülcan’ rumuzlu şahsın Türk Eczacılar Birliği’nde, ‘Zeynep Hanım’ olarak tabir edilen şahsın ise SGK işçisi oldu görüşü paylaşıldı. TEB Genel Sekreterliği ve SGK Başkanlığı tarafından, kendi çalışanları açısından kıymetlendirilmesi için cürüm duyurusu raporları düzenlendi. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP