DOLAR 18,5961 -0.01%
EURO 18,0922 -0.55%
ALTIN 1.013,50-0,90
BITCOIN 361988-2,70%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

05:34

İMSAK'A KALAN SÜRE


Sayıştay da o tahsisleri mevzuata alışılmamış buldu
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Sayıştay da o tahsisleri mevzuata alışılmamış buldu

Sayıştay da o tahsisleri mevzuata alışılmamış buldu

ABONE OL
5 Aralık 2021 11:00
Sayıştay da o tahsisleri mevzuata alışılmamış buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay’ın İBB kontrol raporunda, kamuoyunda tartışma yaratan kimi tahsisler de yer aldı. İBB’nin tahliye etmek için harekete geçtiği Üsküdar’da TÜGVA tarafından kullanılan tarihi köşk ve İlim Yayma Vakfı’na tahsis edilmesine rağmen Pendik Belediyesi tarafından Aydos Spor Merkezi olarak kullanılan arazi de Sayıştay kontrolüne takıldı.

Yeni İBB idaresinin, birtakım vakıflar ve AKP’li ilçe belediyeleri tarafından yöntemsiz formda kullanılan mülklerini geri almak için başlattığı hukuksal uğraş sürerken Sayıştay’ın 2020 yılı kontrol raporunda bu mevzuyla ilgili dikkat çeken birtakım tespitler yer aldı.

Sayıştay, İBB’nin birtakım taşınmazlarının kontrat yahut protokol kararlarına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetim etmediği tespitinde bulundu. Örnek olarak da Pendik ilçesi Pirli Mahallesi’ndeki 15 bin metrekarelik taşınmaz gösterildi.

İBB MÜFETTİŞLERİ İNCELEDİ VE TAHLİYE SÜRECİ BAŞLATILDI

Bu taşınmaz ile ilgili Sayıştay geçtiğimiz yıl da ikazda bulunmuş ve İBB müfettişleri de mevzuyu mercek altına almıştı. İBB’nin müfettiş raporunda AKP devrinde eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere İlim Yayma Vakfı’na tahsis edilen 15 bin metrekarelik arazinin büyük kısmının Pendik Belediyesi tarafından Aydos Spor Merkezi olarak kullanıldığı tespit edilmişti.

Arazinin küçük bir kısmanı okul olarak kullanan vakfın, İBB’nin bilgisi olmadan arazinin büyük kısmını AKP’li Pendik Belediyesi’ne bir protokol ile devrettiği ortaya çıkmıştı.  İBB, tahsis emeline ters kullanım nedeniyle belediyenin spor merkezinin tahliyesi için geçtiğimiz kasım ayında süreç başlatmıştı.

SAYIŞTAY DA TIPKI TESPİTTE BULUNDU

Sayıştay raporunda da benzeri halde “Taşınmaz, 2018 tarihinde eğitim ve toplumsal hizmet faaliyetlerinde kullanılmak üzere 25 yıl müddet ile bir vakfa tahsis edilmiştir.

Tahsisi yapılan taşınmazın bin 551 metrekaresinin ismine tahsis yapılan vakıf tarafından eğitim faaliyetlerinde kullanılmakta olduğu, fakat geriye kalan toplam 13 bin 514 metrekarelik alanın rastgele bir tahsis sürecine husus olmaksızın Pendik Belediyesi tarafından Aydos Spor Merkezi olarak işletildiği ” tespiti yer aldı. Raporda yönetim tarafından tahsis edilen taşınmazların hedefine uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının tertipli olarak denetim edilmesi ve tahsis hedefine muhalif kullanım tespit edilmesi halinde tahsisin iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.

TÜGVA’NIN O BİNASI DA RAPORDA

Raporda, İBB’nin karar ve tasarrufu altında bulunan taşınmazlarından kimilerinin yönetimin tesis ettiği bir sürece dayanmaksızın üçüncü şahıslarca kullanıldığını, haklarında tahliye ve ecrimisil (haksız  işgal tazminatı) süreci başlatılmadığı tarafında bir tespit de yer aldı.

Bu halde işgal edilmiş alanlar ortasında  Üsküdar’da TÜGVA’nın İstanbul Vilayet Temsilciliği olarak kullandığı ve İBB’nin tahliyesi için süreç başlattığı tarihi İbrahim Paşa Köşkü de bulunuyor.  Raporda bu bina ile ilgili “Bir vakıf tarafından açık ve kapalı alan olarak kullanılmakta olduğu tespit edilmiştir” ibaresi yer aldı. İBB, Sayıştay denetçilerine bu taşınmazlar için raporların hazırlandığını gerekli süreçlerin yapılacağını bildirdi.

Sayıştay raporunda “İşgalli kullanılan yönetim taşınmazlarının tespiti ve bu tespit sonrasında geçmiş kullanımlara yönelik ecrimisil talep edilmesi, ardından kelam konusu taşınmazların tahliyesinin sağlanması gerekmektedir” denildi.

En az 10 karakter gerekli