DOLAR 18,5911 0.01%
EURO 18,2318 0.23%
ALTIN 1.022,830,01
BITCOIN 371784-0,77%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Sayıştay, kayyumun akaryakıt usulsüzlüğünü tespit etti
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Sayıştay, kayyumun akaryakıt usulsüzlüğünü tespit etti

Sayıştay, kayyumun akaryakıt usulsüzlüğünü tespit etti

ABONE OL
4 Aralık 2021 13:27
Sayıştay, kayyumun akaryakıt usulsüzlüğünü tespit etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayyum idaresinde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin akaryakıt alımlarındaki usulsüzleri Sayıştay raporuna yansıdı.

Kayyum idaresinde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin akaryakıt alımlarındaki kurnazlıkları Sayıştay Raporlarına yansıdı.

Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemelerde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin akaryakıt alımlarının ambara girişinde taşınır süreç fişinin kaydının yapıldığı lakin çıkış kaydının kullanıldıkça değil toplu bir biçimde yapıldığını tespit etti.

“AKARYAKIT ÖDEMELERİ PEYDERPEYİ DEĞİL TOPLU HALDE YAPILDIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR”

Sayıştay raporunda hususa ait şu sözler yer aldı:

* Yapılan kontrol ve incelemeler sonucunda akaryakıt alımlarının ambara girişinde taşınır süreç fişinin giriş kaydının yapıldığı ancak çıkış kaydının kullanıldıkça değil toplu bir biçimde yapıldığı tespit edilmiştir.

* Yerinde yapılan fiziki kontrol sonucunda 2018/76405 ihale numaralı akaryakıt alım İşi kapsamında peyderpey Belediye ambarlarına getirilen 1.642,860 litre ve 9 milyon 391 bin 083 lira 79 kuruş ödemesi yapılan akaryakıtın, hakedişin düzenlenmesi ile birlikte 150- Birinci Husus ve Materyal Hesabı’na giriş kaydı yapılmakta ve eş vakitli olarak Taşınır Süreç Fişi düzenlenerek giriş kaydı yapılmakta.

* Lakin Taşınır Süreç Fişi çıkış kayıtlarının akaryakıtın kullanımı ile peyderpey değil toplu halde yapıldığı tespit edilmiştir.

* Hâlbuki Yönetim kullanmış olduğu akaryakıtı, kilometre mukayeseli kullanım durumlarını, günlük, haftalık ve aylık takip edebilmekte.

“SAYIŞTAY’DAN ‘KAYNAKLARIN TESİRLİ KULLANIMI’ UYARISI

Kaynakların tesirli, ekonomik ve verimli kullanım ve denetiminin sağlanması için akaryakıt giriş ve çıkışlarının eksiksiz ve vaktinde yapılması gerektiğine vurgu yapılan raporda, şu sözlere yer verildi:

* Bu imkanın olmasına karşın Akaryakıt Taşınır Süreç Fişlerinin çıkış kaydının toplulaştırılarak yapılıyor olması hem belirtilen mevzuat kararlarına terslik teşkil etmekte hem de 5018 sayılı Kamu Mali İdare ve Denetim Kanunu’nun 7’nci unsurunda söz edilen, kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında misyonlu ve yetkili olanların, kaynakların tesirli, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, kullanılmasından, muhasebeleştirilmesinden, raporlanmasından ve berbata kullanılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasından sorumludur kararının yerine getirilmesine pürüz teşkil etmekte.

En az 10 karakter gerekli