DOLAR 17,9643 0.5%
EURO 18,5898 0.89%
ALTIN 1.037,200,73
BITCOIN 4425196,22%
İstanbul
25°

PARÇALI BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Şehit babasının konutuna kaçak su cezası

Şehit babasının konutuna kaçak su cezası

ABONE OL
5 Aralık 2021 10:54
Şehit babasının konutuna kaçak su cezası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerinde ve yaylalarda bulunan çeşmeleri kapattı. Vatandaşın kendi imkanlarıyla konutuna getirdiği suya sayaç taktı. TİSKİ elemanları köylerde kaçak su kullananları bulmak için ahırda, samanlıkta ve tarlalarda musluk aramaya başladı. Bir şehit babasının meskeninin altındaki ahıra, pencereyi kırarak girdiği tez edilen işçi, buldukları musluk nedeniyle de toplam bin 718 lira ceza yazdı.

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi, köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerleri ve yaylalarda vatandaşların kendi imkanlarıyla su getirip yaptırdıkları çeşme ve hayratları bir mühlet evvel kör tıpa ile kapattı. Köylülerin dağlardan yıllar evvel borularla meskenlerine getirdiği sulara da sayaç taktı.

Akabinde da Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon Yönetimi (TİSKİ) grupları, mahalle ve yaylalarda çeşme ve sayaca bağlı olmayan muslukları tespit etmek için çalışmalara başladı.

Meskenlerin alt katında bulunan ahırlarda, samanlıklarda ve tarlalarda kaçak su arayan takımlara vakit zaman vatandaşlar da reaksiyon gösterdi.

ŞEHİT BABASININ MESKENİNE AHIRDAN GİRDİLER

Of’un Sıraağaç Mahallesi’nde 18 Kasım günü de emsal bir olay yaşandı. 2015 yılında Diyarbakır Silvan’da PKK’lı teröristlerce şehit edilen Özel Harekat Polisi Necmi Çakır’ın 72 yaşındaki babası Fahri Çakır’ın ahırına, savlara nazaran pencereyi kırıp giren TİSKİ elemanları buldukları bir musluktan ötürü kaçak su tutanağı düzenledi.

Toplam bin 718 lira ceza yazılan Fahri Çakır, “Kış gelince biz köy meskenlerinde olmayız. Bizim meskende de kimse yoktu. Komşuların söylediğine nazaran gruplar ahırın penceresini kırıp içeriye girmişler. Ceza yazmışlar ve tebligatı da kapıyı asıp gitmişler. Ben bu ülkeye oğlumu verdim. Sesim çıkmadı. Bu cezaya da sesim çıkmaz. Ancak bana hırsız muamelesi yapmaları, benim onurumla oynamaları beni çok kırdı. Bu suyu biz 50-60 yıl evvel dağlardan getirdik” diye konuştu.

BELEDİYENİN 1 KURUŞ YATIRIMI YOK

Büyükşehir Belediyesinin bağımsız meclis üyesi Davut Çakıroğlu, kentin dağ köylerinde ve yaylalarında tıpkı problemlerin yaşandığına dikkat çekerek, “Buralarda belediyenin 1 metrelik borusu yok. 1 kuruş yatırımı bulunmuyor. Sular çok uzun vakit evvel vatandaşlar tarafından ya dağlardan borularla getirilmiş ya da sondaj ile çıkarılmış. Belediye gelmiş sayaç bağlamış, su faturası düzenliyor bir de utanmadan atık su bedeli alıyor. Şehit babasının konutuna pencere kırıp girmek ne demek? Beşerler hırsızlık yapıyor edasıyla musluk aramak, boru aramak çok yakışıksız bir şey” sözlerini kullandı. Çakıroğlu, yaşanan problemleri belediye meclis toplantısında da gündeme getirdi.

MAHKEME İPTAL EDİYOR

Öte yandan birebir mahallede, TİSKİ elemanlarının H.R.Ç isimli bir bireye, kaçak su kullanmaktan tutanak tutup ceza yazdı. H.R.Ç, kullandığı suyu kendi imkanlarıyla çıkardığını ve kaçak olmadığını ileri sürerek Of Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Yapılan yargılama sonucunda da mahkeme, TİSKİ’nin uygulamasının hukuka karşıt olduğuna kanaat getirerek tutanağın iptaline karar verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP