DOLAR 17,9700 0.53%
EURO 18,5925 0.91%
ALTIN 1.033,830,40
BITCOIN 4401796,24%
İstanbul
23°

PARÇALI BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Şehit madenciler anıldı

Şehit madenciler anıldı

ABONE OL
4 Aralık 2021 20:24
Şehit madenciler anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağımsız Maden İş Sendikası, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü sebebiyle maden faciasında hayatını kaybedenler ile birlikte trafik kazasında hayatını yitiren sendikanın iki kıymetli ismini andı. Sendikanın genel lideri Gökay Çakır, hayatlarını kaybeden madencileri unutturmayacaklarını tabir ederek, “Onların bıraktığı bu çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Sermayenin değil, personelin yanında olacağız” dedi.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü sebebiyle Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Lideri Gökay Çakır ve idare konseyi üyeleri, Manisa’nın Soma ilçesinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci şehitleri için kurulan maden şehitliğini ziyaret etti.

Şehit madencilerin mezarlarına karanfil bırakan sendika yöneticileri ayrıyeten, geçtiğimiz Temmuz ayında Ankara’da aksiyon dönüşü sonucu trafik kazasında hayatını kaybeden Bağımsız Maden İş Sendikası Onursal Lideri Tahir Çetin ile onursal üyeleri Ali Faik İnter’de andı.

Soma Maden Şehitliği’nde kısa açıklamada bulunan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Lideri Gökay Çakır, “İş cinayetlerinde kaybettiğimiz 301 madenci kardeşimizi, onursal liderimiz Tahir Çetin’i ve onursal üyemiz Ali Faik İlter’i rahmetle ve hürmetle anıyoruz. Dünyanın bütün madenlerinde ve galerilerinde, bütün atölyelerinde çalışan madenci kardeşlerimizi selamlıyoruz” dedi.

“MADENCİ OCAKLARINDA VE ÇALIŞAN MADENCİLERİMİZDE SIKINTILAR BİTMEZ”

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Lideri Gökay Çakır, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü sebebiyle yaptığı farklı açıklamada ise Türkiye’deki maden ocaklarındaki ve bu ocaklarda çalışanların hiçbir vakit sıkıntılarının bitmeyeceğinin altını çizerek, sıkıntıların tahlili noktasında sendikal çabalarına devam edeceklerini lisana getirdi.

Sendika genel lideri Çakır yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

* Maden ocaklarında çalışan madencilerin hiçbir vakit bitmez. Zira daha çok kazanmak isteyen işverenler, onlara sahip çıkan siyasi iktidar sebebiyle hak arama çabası her vakit devam eder. Şuanda Türkiye’de özel dalda çalışıp emekli olan ile devlete ilişkin maden ocaklarında çalışıp da emekli olan madenci arkadaşlarımızın aldıkları aylıklarda uçurum farklar var. Bunun sebebini hâlâ anlamış değiliz.

* Özel kesimden emekli olan madenci 2 bin 200 lira emekli maaşı alırken, devlet kurumundaki ocaklardan emekli olan madencilerimiz 6 bin liraya yakın emekli maaşı alıyor. Bundan sonraki öncelikli gayemiz bu uçurum farkın giderilmesini sağlamak. 2 bin 200 lira emekli olan bir madenci bu ekonomik zahmette geçinemeyeceğini bildiği için tekrar madenlere dönüp çalışmak zorunda kalıyor.

* Emekli olan bir arkadaşımız çalışmaya başlayınca dışarıda iş arayan ve ocaklarda çalışmak isteyen genç arkadaşlarımızın işsiz kalıyor. Şayet özel kesimden emekli olan madenci arkadaşlarımızın da emekli maaşları 6 bin lira civarında olsa tekrar çalışmak zorunda kalmaz. Genç arkadaşlarımızda işsiz durumda kalmaz. Önümüzdeki aylarda bu konunu üzerinde çok duracağız. Emekli aylıklarının eşit seviyeye getirilmesi için gereken neyse yapacağız.

“SERMAYE İŞVERENLERİNİN DEĞİL PERSONELİN YANINDAYIZ”

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Lideri Çakır açıklamasında son olarak, madenlerdeki çalışma şartlarının ve çalışanların tazminat haklarını düzelinceye kadar gayretlerini sürdüreceklerinin altını çizerek şöyle konuştu:

* Türkiye’de birçok madende daha iş güvenliği ve sıhhati önlemleri kâfi seviyede değil. Hatta 17. yüzyıl şartlarında personel çalıştırılmaya devam ediyor. Zira sermaye iş sıhhatine ve güvenliğine değil, madenden daha fazla ne çıkarabilirim, cebini daha çok nasıl doldurabilirim kederinde. Biz sendika olarak kurulduğumuz günden beri her vakit madencilerimizin yanında olduk.

* Sermaye işverenlerinin değil, çalışanın yanında olmayı tercih ettik. Bu yolda dostlarımızı kaybettik. Lakin yılmadık ve yılmayacağız da. Şayet Ankara’da 18 sefer değil, 2 sefer gidip gelip Somalı madencilerimizin tazminat haklarını alsaydık şuanda Tahir liderimiz ve İlter kardeşimiz hayatta olacaktı.

* Sermaye işverenleri şunu bilsinler ki biz bu gayretimizden dönmeyeceğiz. Madende çalışma şartları düzelene, tazminatlar gerçek bir biçimde verilene, gereksiz yere iş çıkışları önlene kadar madenci arkadaşlarımız için gayretimiz devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP