DOLAR 32,8206 -0.07%
EURO 35,1684 -0.03%
ALTIN 2.445,91-0,18
BITCOIN 2089829-0,98%
İstanbul
27°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ABONE OL
22 Eylül 2021 15:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sigorta primi, sigortalı ve sigorta veya kurumlar tarafından ödenen geri ödemenin genel adıdır. Riziko koşulları, sigorta primini belirleme noktası için önemli bir faktördür. Sigorta merkezi için gösterilen bu koşullar ve garantiler değişir ve her sigorta şirketi değişebilir. Kural olarak, primin tazminat talebi bir öncelik hesaplama noktasıdır. Sigorta priminin ödenmesi sırasında, sigorta primi için riskler avans hesaplarıyla hesaplanır. Bu durumda, şiddetli işlerde çalışan insanlara sigorta primi miktarı artmıştır.

Sigorta primini belirleyen birçok faktör vardır, bunlardan ilki teşvik türüdür. Kişi teşvikten yararlanabiliyorsa belirli bir indirim yapılabilir. Bu nedenle ödeme miktarında değişiklikler olabilir. Unutulmaması gereken en önemli faktör vadesi geçmiş borçlardır. Vadesi geçen borçlar için sigorta primi ödenemez. İndirilmeyen sigorta primlerinin hesaplanmasında toplam gelirin %7,5’i esas alınır.

Sigorta primleri ile ilgili gerekli borçlarını ödemiş ve ödemekte olanlar 5510/5 olarak işaretlenen indirimden yararlanabilirler. Bu indirim ile toplam prim geliri 2 katına ulaşmaktadır. Prim hesaplamaya ilişkin net veriler elde etmek için SGK üzerinden T.C. kimlik numarası ile giriş yapınız ve gün almak için sorgu alanına hizmet dökümü sayfasına girerek öğrenebilirsiniz. Sigorta primleri sigorta şubesine bağlı olarak değişir. Bazı kriterler dikkate alınarak işlem yapılmaktadır. Part time çalışma, normal çalışma süresinin yarısı hesaplanarak yapılan çalışma türüdür.

SSK Primleri Hangi Amaçla Ödenir?

Sigorta primleri, işverenlerin çalışanlara ödemek zorunda olduğu giderlerdir. Bu maliyetler nedeniyle kişi emekli olma hakkına sahiptir ve hizmetlerinden yararlanma olanağına sahiptir. Özellikle yaşlılık, kaza veya hastalık durumlarında olası sorunların önüne geçebilmek için sigorta primleri ve sigorta primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu amaçla SSK primleri ödenir.

Sigorta primi hesaplanırken çalışanın işyerindeki brüt ücreti dikkate alınarak yapılır. Bu ücret kişinin aldığı artışa göre artmaktadır. Kişiye prim ödenirse sağlık hizmeti alınabilir ve emekli olması için ödenmesi gereken miktar alınabilir.

Sigorta Primi Ne Zaman Ödenir?

İşveren primi ödemekle yükümlüdür. Ödeme, uzlaşmanın yapıldığı ayı takip eden ayın son günü yapılır. Son gün izinli ise ertesi gün ödenir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.