DOLAR 18,1018 0.83%
EURO 18,3748 0.41%
ALTIN 1.025,970,90
BITCOIN 4240320,80%
İstanbul
28°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Taşucu Limanı’nın evresi onaylandı

Taşucu Limanı’nın evresi onaylandı

ABONE OL
3 Aralık 2021 14:18
Taşucu Limanı’nın evresi onaylandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taşucu Limanı’nın 40 yıllığına “işletme hakkının verilmesi” ve liman geri alanında yer alan taşınmaz ile üzerindeki tüm yapı ve tesislerin “satış” sistemiyle özelleştirilmesi emeliyle gerçekleştirilen ihale sonucunda, 684 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren CEY Kümesi Ortak Teşebbüsüne işletme hakkının verilmesi ve taşınmazların satışına karar verildi.

Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı ile ilgili Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna nazaran, mülkiyeti Maliye Hazinesi ismine kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programındaki Adana ili, Sarıçam ilçesi, Çarkıpare Mahallesi’ndeki taşınmazın, “satış” metoduyla özelleştirilmesi emeliyle yapılan ihale sonucunda, 18 milyon 100 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren HMK Tütün ve Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’ye ihale şartnamesi çerçevesinde satılması uygun bulundu.

Mülkiyeti Elektrik Üretim AŞ ismine kayıtlı, İzmir ili, Aliağa ilçesi, Aliağa Mahallesi’ndeki taşınmaz ve üzerindeki yapıların, “satış” yoluyla özelleştirilmesi gayesiyle gerçekleştirilen ihale sonucunda, 130 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren CSY Küresel Güç Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satılması kararlaştırıldı.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ilişkin, Mersin ili, Silifke ilçesi, Taşucu Mahallesi’ndeki Taşucu Limanı’nın, 40 yıllığına “işletme hakkının verilmesi” yoluyla ve liman geri alanında yer alan taşınmaz ile üzerindeki tüm yapı ve tesislerin “satış” tekniğiyle bir bütün halinde özelleştirilmesini teminen yapılan ihale sonucu, 684 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren CEY Kümesi Ortak Teşebbüsüne (Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ, Ceyport Terminal Lojistik ve Ticaret AŞ) işletme hakkının verilmesine ve taşınmazların satışına karar verildi.

Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı İhale Komitesince, Elektrik Üretim AŞ’ye ilişkin Topçam Hidroelektrik Santrali ile santral tarafından kullanılan taşınmazların, “işletme hakkının verilmesi” sistemiyle özelleştirilmesine yönelik ihale sonucu, 925 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Alım Güç Santralleri Güç Üretim AŞ’ye işletme hakkının verilmesi kararlaştırıldı.

Plan değişiklilerine ait itirazlar değerlendirildi

Mülkiyeti Maliye Hazinesi ismine kayıtlı, Ankara ili, Mamak ilçesi, Kızılca Mahallesi’ndeki parsele yönelik hazırlanan plan değişikliklerine askı sürecinde yapılan itirazlar değerlendirildi. İmar planlarının bütüncül olmadığı, parsel bazında ve kesimci olduğu, yapılaşma şartları, yapı yaklaşma uzaklıkları, rapor içeriği, kurum görüşleri, planlama alanı dışına plan kararı getirilmesi konularına ait itirazlar reddedilirken maden alanına ait itiraz kabul edildi. Planlama alanı içinden geçen güç nakil çizgilerinin düzenlenmesi gerektiğinden bu kapsamda kelam konusu parsellere ait gerekli imar planları yapıldı.

Aydın ili, Kuşadası ilçesi, Davutlar Mahallesi’ndeki parsele ait çeşitli kullanım kararları getirilmesine yönelik imar planlarına askı sürecinde yapılan itirazlar reddedildi.

Mülkiyeti Türkiye Elektrik İletim AŞ ve Maliye Hazinesi ismine kayıtlı, İstanbul ili, Esenyurt ilçesi, Çınar Mahallesi’ndeki parsellere yönelik planlara askı sürecinde yapılan itirazların kıymetlendirilerek, parsellerin tamamının kentsel hizmet alanı olarak planlanması konularına ait itirazların reddedilmesi kararlaştırıldı. Lojistik alan kullanımının bölgeye ağır bir ulaşım yükü getireceği konularına ait itirazlar ise kabul edilerek, bu kapsamda belirlenen kullanım kararlarına yönelik plan değişiklikleri onaylandı.

En az 10 karakter gerekli