DOLAR 17,9586 0.23%
EURO 18,3209 0.41%
ALTIN 1.029,070,61
BITCOIN 4321054,12%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


TCMB’den kurlara bir müdahale daha

TCMB’den kurlara bir müdahale daha

ABONE OL
3 Aralık 2021 14:03
TCMB’den kurlara bir müdahale daha
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güne sakin başlayan döviz kurları gün ortasına hakikat tekrar yükselişe geçti. Tarihi doruklarını güncelleyen kurlara TCMB’den müdahale geldi. Direkt satış formülüyle yapılan müdahale sonrası kurlar yüzde 3,5 civarı paha kaybetti. Fakat müdahelnin tesiri kısa sürdü.

Sabah saatlerinde 13,65-13,70 bandında pahalanan dolar/TL, 13,89 ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Euro/TL ise 15,70’e dayandı.

Müdahalenin artından 13,45’e kadar çekilen dolar/TL, tekrar 13,60’ın üzerine çıktı.

İkinci müdahale 250 milyon dolar civarında olabilir

Merkez Bankası’ndna müdahaleye ait yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir” denildi.

Piyasa işlemcilerinden yapılan öngörülerde bugün müdahalenin 250 milyon dolar civarında olabileceği belirtiliyor. Satış yaparken kurdaki gerilemeyle kurumsal talebin artış gösterdiği ve kurların yine üst dönmesinde bu talebin tesirli olduğu düşünüyor.

Merkez Bankası’ndan ikinci müdahale

Merkez Bankası, çarşamba günü de kurlara müdahale etmişti. Piyasa varsayımlarına nazaran 1 milyar dolar civarı olduğu birinci müdahale sonrası kurlar 13,88 düzeylerinden 12,50 liranın altına inmişti. Çarşamba günkü müdahale sonrası dolar/TL’de kaybın büyük bir kısmı gün içerisinde geri verilmişti.

“Piyasaların başı karışıyor”

Merkez Bankası’nın ikinci müdahalesini kıymetlendiren Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, BloombergHT televizyonunda yaptığı açıklamada, piyasaların baş karışıklığı yaşadığını vurguladı. Özavcı, “Kurlardan rahatsız değilsek neden müdahale ediyoruz, şayet rahatsızsak faiz indirimi konusunda neden hala masada oturuyoruz. Bunu manalandırmakta zorlanıyorum” tabirlerini kullandı.

Merkez Bankasının müdahalesinde maksat satıcı tarafındaki eksiklliği gidermek olmalı ve bu müdahalenin akabinde satıcıların da peşinden gelmesini sağlaması gerektiğine dikkat çeken Özavcı, yapılan müdahalelerin oynaklığı arttırdığını hatta yüksek düzeylerdeyken satmak isteyenlerin dahi oynaklık nedeniyle satmaktan vageçtiğini lisana getirdi.

Borsa İstanbul 1.900 puanın üzerinde

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi’nde ise süreçler rekor düzeylerde gerçekleştiriliyor. 1.900 puanı aşan BİST 100, dünkü kapanışa nazaran yüzde 1,5’in üzerinde primli.

Kavcıoğlu’ndan faiz iletisine karşın TL’de baskı sürüyor

TL’nin yalnızca Kasım ayında yüzde 28’i aşan paha kaybıyla birlikte, enflasyonun önümüzdeki aylarda 10 puan yükselerek yüzde 30’lara yükselmesi beklenirken, TCMB Aralık ayında son bir faiz indirimi yaptıktan sonra gelecek yıl indirimlere son vereceğinin sinyalini dünkü yatırımcı toplantısında verdi.

Faiz indirimlerinin gelecek yıl duracağı sinyali dışında hükümet ve TCMB’den TL’deki bedel kaybını durduracak bir açıklama gelmemesi, buna ek olarak TCMB’nin döviz piyasasına müdahalede bulunmak için geçtiğimiz yıllara nazaran çok daha düşük döviz rezervinin bulunması TL’nin daha da bedel kaybının sürebileceği kaygısını yaratıyor.

Erdoğan bu hafta mecliste yaptığı konuşmasında düşük faiz oranları olmadan yüksek büyüme oranlarının yakalanamayacığını söyleyerek, yüksek ekonomik büyüme ve istihdam artışı üzerine konseyi iktisat siyaseti için faizlerin düşük kalmasının elzem olduğuna dikkat çekmişti.

En az 10 karakter gerekli