DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4391621,49%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Türkiye’nin yenilenebilir güç kapasitesinde yüzde 53 artış öngörülüyor
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin yenilenebilir güç kapasitesinde yüzde 53 artış öngörülüyor

Türkiye’nin yenilenebilir güç kapasitesinde yüzde 53 artış öngörülüyor

ABONE OL
3 Aralık 2021 12:18
Türkiye’nin yenilenebilir güç kapasitesinde yüzde 53 artış öngörülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memleketler arası Güç Ajansının (IEA) Yenilenebilir Güç Piyasa Raporu’na nazaran, Türkiye’de geçen yıl devreye giren yenilenebilir güç kapasitesi 2019’daki kapasitenin iki katına çıktı.

Bu artışta, büyük çaplı hidroelektrik santrallerinin devreye girmesi ve Yenilenebilir Güç Kaynaklarını Destekleme Sistemi’nden yararlanma tarihine yetiştirilmeye çalışılan yatırımların hızlanması tesirli oldu.

Türkiye’de 2021-2021 periyodunda devreye giren yenilenebilir güç kapasitesinin ise bugünkü düzeyine nazaran 26 gigavat artışla yüzde 53 büyüme göstereceği öngörülüyor.

Bu kapasitenin yaklaşık yüzde 80’inin güneş ve rüzgar gücünden sağlanması beklenirken, hidroelektrik yatırımlarındaki büyümenin ise yavaşlayacağı varsayım ediliyor. Rüzgar gücünde ise 2022-2024 devrinde beklenen yavaşlamanın akabinde tekrar toparlanma öngörülüyor.

Türkiye’nin toplam elektrik şurası gücü ise ekim sonu prestijiyle 99 bin 50 megavata ulaştı. Bu kapasitenin yüzde 53’üne karşılık gelen 52 bin 555 megavatını yenilenebilir kaynaklar oluşturdu.

Türkiye büyümede Avrupa 5’incisi olacak

Raporun başyazarlarından IEA Kıdemli Analisti, Heymi Bahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2021-2026 devrinde Avrupa’da yenilenebilir güç kapasitesini en fazla artıran 5’inci, dünyada ise 12’inci ülke olacağını lisana getirdi.

Avrupa’da yenilenebilir güç kapasite artışında Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’dan sonra Türkiye’nin yer aldığını belirten Bahar, “Ana senaryomuza nazaran Türkiye’de bu periyotta beklediğimiz 26 gigavatlık kapasite artışı daha fazla da olabilir. Esasen İspanya ve Hollanda ile de Türkiye’nin sayıları epeyce yakın.” dedi.

“Beklentimizden daha yüksek bir kapasite artışıyla karşılaştık”

Proje bazlı hidroelektrik santrali yatırımları ve Yenilenebilir Güç Kaynak Alanları projelerinin bu artışta değerli rol oynayacağını söyleyen Bahar, şunları kaydetti: “26 gigavatın yüzde 48’ini güneş, yüzde 30’unu rüzgar, yüzde 14’ünü hidroelektrik, yüzde 7’sine yakınını biyoyakıtlar ve kalan kısmını jeotermal güç yatırımları oluşturuyor. Bu dağılım dünyadaki yenilenebilir güç yatırımlarındaki dağılıma misal biçimde gerçekleşiyor. 2021-2026 devrindeki global yatırımların da yüzde 60’ını güneş, yüzde 30’unu rüzgar projelerinin oluşturmasını bekliyoruz. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye için de takip etmesi en güç alan çatı güneş projeleri. Bu alandaki kapasite artışlarını aylık olarak takip ediyoruz. Türkiye’de çatı güneş santrali kurulumlarında hareketliliğin beklentimizden yüksek olduğunu gördük. Bu alandaki projeksiyonumuzun birinci güncellemesini mayıs ayında yaptık. Daha sonra 9 aylık bilgilere baktığımızda beklentimizden daha yüksek bir kapasite artışıyla karşılaştık.”

Bahar, yenilenebilir güç yatırımlarının Türkiye’nin iklim değişikliğiyle gayret ve ithal fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmada kıymetli rol oynayacağına dikkati çekti.

Türkiye’nin Paris Mutabakatı kapsamında ulusal katkı beyanında 2030’a kadar rüzgar ve güneşte 26 gigavat kapasite oluşturmayı taahhüt ettiğini anımsatan Bahar, “Bizim projeksiyonumuza nazaran, Türkiye gayesine rüzgarda 4 yıl, güneşte ise 7 yıl evvelden ulaşıyor ve çok daha fazla potansiyel var.” dedi.

En az 10 karakter gerekli