DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4396381,53%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE


Ünal: Türkiye’nin şu anda bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan sıkıntıları var
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Ünal: Türkiye’nin şu anda bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan sıkıntıları var

Ünal: Türkiye’nin şu anda bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan sıkıntıları var

ABONE OL
4 Aralık 2021 01:27
Ünal: Türkiye’nin şu anda bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan sıkıntıları var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP Küme Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Yetenekli Ünal, “Ülkeyi birileri bu ülkenin potansiyelini, kapasitesini, sorun çözme potansiyelini, kapasitesini yalnızca kur üzerinden kıymetlendiriyor. Evet, Türkiye’nin şu anda başka bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan, dolarizasyondan kaynaklanan, kur dalgalanmalarından kaynaklanan meseleleri var ancak ne diyorum, bu meseleleri kim çözecek, bu meseleler bugünün sıkıntıları ve bu meseleleri yeniden biz çözeceğiz” dedi.

TBMM’de, Kahramanmaraş’ta 3 yeni organize sanayi bölgesinin kurulmasının onaylanmasının akabinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir program düzenlendi. Programa Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AKP Küme Başkanvekili Uzman Ünal, milletvekilleri, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör ile iş insanları katıldı.

“GEZİ OLAYLARINI AZ BİLE ABARTIYORUZ”

Programda konuşan AKP Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, terminal iktisat modelinden ihracata ve üretime dayalı ekonomik modele geçme fırsatı olduğunu söyledi.

Gecelik repo faizlerinin 7 bin 500’lere çıktığı devirlerde Türkiye’ye giren sıcak paranın faiz, döviz ve borsada bir mühlet beklediğini kaydeden Ünal, şöyle devam etti:

* Sıcak para geliyor, o yüzden terminal iktisat modeli diyorum, bu finans enstrümanların içerisinde şöyle bir geziyor çok yüksek sayılarda yarar sağlayıp çıkıp gidiyordu. Türkiye’ye girdiğinde hafif bir rahatlıyordu ekonomik olarak, ancak o sıcak para Türkiye’den çıktığında Türkiye, geçmiş olsun.

* Pekala Türkiye daima olarak sıcak paraya dayalı bir ekonomik modeli sürdürebilir mi? Artık bize diyorlar ki ‘Siz seyahat olaylarını çok abartıyorsunuz.’ Hayır, Seyahat olaylarını az bile abartıyoruz.

* Gezi’de hatırlayın, Türkiye tam olarak bu kısır döngüyü kırmıştı. Ne olmuştu Gezi’de? Faizler 4.6’ya düşmüştü, enflasyon 6’ya düşmüştü, IMF’ye olan borcumuzu ödemiştik, ihracatımız 186 milyar dolarlara çıkmıştı, 3 tane büyük proje açıklamıştık.

* Adamlar ‘Mesele ağaç değil?’ derken aslında yanlışsız söylüyorlardı. Problem ağaç değildi, problem Türkiye’nin ekonomik olarak faize bağımlı, dolarizasyona bağımlı, kura bağımlı, hasılı ekonomik olarak dışa bağımlı bir modelden çıkma arifesine gelmişti Türkiye. Lakin ne oldu? 12 bin dolarlara çıkmıştı kişi başına düşen gelirimiz.

* 2013’ten başlayarak yine Seyahat, 17-25 Aralık, çukur olayları, 15 Temmuz. Güya Türkiye’nin başına hiçbir şey gelmemiş, Türkiye 2013’ten bugüne kadar kendi ekosisteminde hiçbir sıkıntıyla karşılaşmamış, Irak’ta iç savaş yaşanmamış, Suriye’de iç savaş yaşanmamış, birileri mavi vatana göz dikmemiş, birileri Türkiye’de darbe yapıp bizatihi darbe yapıp devleti ele geçirmeye kalkışmamış, 4 tane terör örgütüyle Türkiye çaba etmemiş, her şey güllük gülistanlıkmış, bu esnada da Türkiye bunları yerine getirmemiş üzere bir diskur oluşturuyorlar.

“TÜRKİYE’NİN ŞU ANDA EKONOMİK DARALMADAN KAYNAKLANAN SIKINTILARI VAR”

AKP’nin 2013’ten sonra da büyük meseleler çözdüğünü savunan Ünal, 2013’te Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, hudut güvenliğine dair bütün tartışmaları Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı ve Barış Pınarı Harekatlarıyla gömdüğünü, terörü kaynağında karşılayıp kuruttuklarını, oluşturulmak istenen terör koridorunu parçaladıklarını söyledi.

Türkiye’nin dünyada COVID sürecini en düzgün yöneten ülkelerden biri olduğunu belirten Ünal, şöyle konuştu:

* Yahu bize ne oluyor ki 70 yıllık sıkıntıları çözen, Türkiye’nin en sıkıntı günlerinde dimdik ayakta duran, çok saldırıyı göğüsleyen, 4 tane terör örgütünü bertaraf eden bir ülke ve bu ülke ihracatını görüyorsunuz, büyüme oranlarını görüyorsunuz, üretim yeteneğini, kapasitesini, potansiyelini görüyorsunuz.

* Artık bu ülkeyi birileri bu ülkenin potansiyelini, kapasitesini, sorun çözme potansiyelini, kapasitesini yalnızca kur üzerinden pahalandırıyor. Evet, Türkiye’nin şu anda başka bütün dünyada olduğu üzere ekonomik daralmadan kaynaklanan, dolarizasyondan kaynaklanan, kur dalgalanmalarına kaynaklanan sıkıntıları var fakat ne diyorum, bu problemleri kim çözecek, bu meseleler bugünün sıkıntıları ve bu problemleri yeniden biz çözeceğiz.

* Türkiye şu anda kıymetli bir yol ayrımında ve Türkiye ekonomik bağımsızlığını, iktisatta dışa bağımlı bir terminal iktisat modeli dediğimiz modelden üretime, ihracata dayalı bir modeli hayata geçirecektir ve bunun için tam vakti.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KAHRAMANLARI, SAVAŞÇILARI İŞ ADAMLARIDIR”

Yakın vakitte Türkiye’nin lojistik avantajı en güçlü ülke olarak tespit edildiğini, savunma endüstrisinde oyun değiştirici olarak görüldüğünü, Türkiye’nin kaçınılmaz olarak bir üretim üssüne dönüşeceğini ve sıhhat sanayileri ile biyoteknoloji alanlarında önümüzdeki 5 yıl, savunma endüstride göstermiş olduğu muvaffakiyete emsal bir muvaffakiyet göstereceğini savunan Ünal, kelamlarına şöyle devam etti:

* Türkiye birebir formda TOGG ile bir arada yeni otomotiv kesiminin bütün dinamiklerini değiştiriyor şu anda.

* Türkiye’nin avantajı ne? Türkiye’nin en büyük avantajı şu anda düşünün Türkiye sistemini yeni kuruyor ve Türkiye sistemini kurarken neyi kullanıyor? En son teknolojik imkanları kullanarak kendi altyapı kurulumunu gerçekleştiriyor.

* Bugün Almanya yalnızca bilişim altyapısını değiştirmek istese inanılmaz bir bütçe önüne çıkıyor, zira bilişim altyapısını 80’lerde 90’larda kurmuş. Şu anda değiştirmek istese çok önemli bir sıkıntıyla karşı karşıya.

* Lakin Türkiye geçtiğimiz 10 yılda sıhhat altyapısını, eğitim altyapısını, ulaşım altyapısını, bütün altyapılarını Türkiye hazırladı. Düşünün COVID salgını olduğunda Türkiye uzaktan eğitim EBA sistemine 3 günde geçti. Almanya tam 4 ay geçemedi biliyor musunuz uzaktan eğitim sistemine.

* Türkiye artık eski Türkiye değil ve her birinizi değerli kılan da bu gayret kahramanları sizlersiniz. Yani Türkiye’nin ekonomik bağımsızlık savaşının kahramanları, savaşçıları sizlersiniz.

* Biz toprak bütünlüğümüzü, hudut güvenliğimizi korumak için Mehmetçik ile savaşıyoruz ancak ekonomik bağımsızlık savaşının kahramanları iş adamlarıdır, girişimcilerimizdir, sanayicilerimizdir, onların ufkudur, onların vizyonudur, onların yüreğidir, onların risk alma kabiliyetidir ve bu manada Kahramanmaraş’a tekrar çok büyük bir sorumluluk düşüyor.

* Biliyorsunuz Kahramanmaraş, Türkiye Büyük Millet Meclisi daha kurulmadan kendi bağımsızlığını kazanmış bir kenttir. O yüzden öncü bir kenttir Kahramanmaraş. Artık ekonomik bağımsızlık savaşında da Kahramanmaraş’a çok büyük bir sorumluluk düşüyor.

Gecenin sonunda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Şahin Balcıoğlu, Uzman Ünal’a bir tablo armağan etti. DHA

En az 10 karakter gerekli