DOLAR 17,9668 0.46%
EURO 18,6143 0.98%
ALTIN 1.037,290,74
BITCOIN 4461226,32%
İstanbul
25°

PARÇALI BULUTLU

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Üsküdar Belediye Lideri hakkında “görevi berbata kullanma” hatasından dava açıldı
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Üsküdar Belediye Lideri hakkında “görevi berbata kullanma” hatasından dava açıldı

Üsküdar Belediye Lideri hakkında “görevi berbata kullanma” hatasından dava açıldı

ABONE OL
3 Aralık 2021 11:24
Üsküdar Belediye Lideri hakkında “görevi berbata kullanma” hatasından dava açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Üsküdar Belediyesi Lideri Hilmi Türkmen ile belediye lider yardımcısı ve belediye çalışanları hakkında, yıkım kararı alınan ruhsatsız binaların yıkım süreçlerini gerçekleştirmedikleri gerekçesiyle ‘görevi berbata kullanma’ cürmünden 6’şar aydan 2’şer yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan taşınmazın hissedarlarından Faruk Kıyım’ın 2016 yılında şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

RUHSATSIZ YAPILAR YIKIM KARARINA KARŞIN YIKILMADI

İddianamede yer alan bilgiye nazaran, Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan bir taşınmazın 1988 yılında kooperatiflerce işgal edilmeye başlandığı, orman vasfı bulunmayan taşınmazın orman alanı olarak belirlendiği aktarıldı. İddianamede, tapuların iptal edilip taşınmazın hazine ismine tescilinin sağlandığı, bu süreçte kooperatiflerce taşınmazda birçok ruhsatsız yapının inşa edildiği kaydedildi. Yapılan şikayetler sonucunda yıkım kararlarının alındığı lakin bu binaların yıkılmadığı aktarıldı.

BAKANLIKTAN SORUŞTURMA MÜSAADESİ İSTENDİ

Üsküdar Belediyesi Lideri Hilmi Türkmen’in hata tarihi itibariyle Üsküdar Belediye Lideri olması ve öbür hakkında ön inceleme yapılanların şikayet edilen aksiyona bağlı olarak Üsküdar Belediye Başkanlığı bünyesinde çalışıyor olmaları sebebiyle haklarında soruşturma yapılabilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma müsaadesi için talepte bulunulduğu belirtildi.

SORUŞTURMA MÜSAADESİ VERİLMEDİ, MÜŞTEKİLER İTİRAZ ETTİ

İddianamede, Üsküdar Belediyesi Lideri Hilmi Türkmen ve öbür vazifeliler hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Kasım 2018 tarihinde “soruşturma müsaadesi verilmemesi” kararı verildiği kaydedildi. Müştekilerin soruşturma müsaadesi verilmemesine yönelik karara itirazın akabinde Danıştay 1. Dairesi tarafından 8 Ekim 2019’da “soruşturma müsaadesi verilmemesine” dair kararın kaldırıldığı aktarıldı.

‘ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN İNŞA ETTİĞİ BİNALARIN HUKUKEN KORUNAMAYACAĞI’

İddianamede, “3194 sayılı Kanunun Süreksiz 16’ncı unsuruna nazaran, üçünçü bireylere ilişkin özel mülkiyete bahis taşınmazlarda bulunan yapıların kayıt altına alınamayacağı, yapı kayıt evrakı verilmeyen yapılarla ilgili yıkım kararlarının ve tahsil edilmeyen idari para cezalarının da iptal edilemeyeceği, bu bağlamda, şikayetçinin hissedarı olduğu taşınmazda üçüncü şahıslar tarafından inşa edilmiş yapıların hukuken korunamayacağı, hasebiyle binaların yıkılmasıyla ilgili Belediye vazifelilerinin sorumluluklarının devam ettiği” tabirlerine yer verildi.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

İddianamede, soruşturma kapsamında yazılı savunmalarını sunan Üsküdar Belediyesi Lideri Hilmi Türkmen, Üsküdar Belediyesi Teknik Lider Yardımcısı A.A., Üsküdar Belediyesi Yapı Denetim Müdürü D.K., Üsküdar Belediyesi Yapı Denetim Müdür Yardımcısı B.Y. ve Üsküdar Belediyesi Yapı Denetim Müdür Yardımcısı V.R.Ö. üzerlerine atılı kabahatleri kabul etmedikleri bilgisine yer verildi.

BELEDİYE LİDERİNİN 2 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Savcılık, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ve 4 belediye çalışanının “görevi berbata kullanma” hatasından 6’şar aydan 2’şer yıla kadar mahpus ile cezalandırılmalarını talep etti. İddianame gönderildiği Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP