DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4384492,88%
İstanbul
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


WFP Türkiye, 2024’e kadar 5 bin şahsa istihdam sağlayacak
  • HaberAbi
  • Ekonomi
  • WFP Türkiye, 2024’e kadar 5 bin şahsa istihdam sağlayacak

WFP Türkiye, 2024’e kadar 5 bin şahsa istihdam sağlayacak

ABONE OL
1 Aralık 2021 07:24
WFP Türkiye, 2024’e kadar 5 bin şahsa istihdam sağlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elif KARACA

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı (WFP), İŞKUR ve Ulusal Eğitim Bakanlığı ile işbirliği kapsamında yürütülen program sayesinde 2024’e kadar 5 bin bireye istihdam imkanı sağlamayı hedefliyor. DÜNYA’yı ziyareti sırasında sorularımızı yanıtlayan WFP Türkiye Temsilcisi ve Yöneticisi Nils Grede, Türkiye genelinde toplam 16 vilayette 5 dala yönelik mesleksel eğitimleri içeren Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı’nın (SES) ayrıntılarını aktardı.

Staj garantili mesleksel eğitim

Pandeminin de tesirleriyle tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de istihdam dünyasında yaşanan arz-talep dengesizliği dikkat çekiyor. İşsizlik sayılarının yüksek olmasına rağmen, çok sayıda patron de verilen fiyat ve sağlanan imkanlara karşın aradığı nitelikte çalışan bulamıyor. Özel kesimden çok sayıda şirketin, hatta Türkiye’de faaliyet gösteren kimi yabancı sermayeli şirketlerin bile çalışan açığı yaşadığı bu devirde muhtaçlık duyulan alanlarda düzgün eğitilmiş eleman yetiştirilmesi kıymetli bir hizmet. WFP yürüttüğü SES Programıyla, özel kesimin nitelikli işgücü muhtaçlığının karşılanmasının yanı sıra tahminen en az bunun kadar değerli öteki bir emele daha hizmet ediyor. SES Programı’nın özel kesimin talep ve muhtaçlıkları doğrultusunda değişim ve gelişime açık olmasının programın bir öteki öne çıkan özelliği olduğunu belirten Nils Grede, bu hususta işbirliklerine açık olduklarının da altını çiziyor. WFP Türkiye İrtibat Sorumlusu Sevda Yüzbaşıoğlu da programın kırılgan toplulukların kendi kendilerine yetebilirliklerini artırmayı hedefl ediğini belirterek, “Deneyimlerimiz mesleksel eğitimin dünyada giderek artan bir sorun olan yoksullukla uğraş için çok kritik bir kalkan olduğunu gösteriyor, bu noktada da iş dünyasıyla ortak adımlar atmamız kritik ehemmiyet taşıyor” dedi.

Almanya, Norveç, G.Kore ve İrlanda destekliyor

Muhtaçlık sahibi Türk vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan sığınmacıların desteklenmesi gayesiyle besin yardımlarından mesleksel eğitimlere kadar çok çeşitli hizmetleri içeren programın finansmanına Almanya, Norveç, Güney Kore ve İrlanda hükümetleri de katkıda bulunuyor. Çeşitli şartları karşılayarak programa kabul edilenlere besin, bilişim, hizmet, perakende ve konaklama dalına yönelik mesleksel eğitimler veriliyor. Eğitim sürecinin akabinde da başarılı olan iştirakçilere ilgili bölümlerin önde gelen şirketlerinde 3 ay müddetle staj/iş başı eğitim imkanı sağlanıyor ve bu süreçte de maaşları WFP tarafından ödeniyor.

Besin güvenliği ve besine erişim

WFP’nin global alandaki hizmetleriyle ilgili bilgiler de veren Grede, besine erişimin önündeki en büyük pürüzleri iklim değişimi, çatışmalar ve savaşlar formunda sıralıyor. WFP’nin en kapsamlı faaliyetlerinin bulunduğu ülkelerde (Afganistan, Sudan, Güney Sudan, Suriye, Yemen, Etiyopya, Pakistan) iklim değişikliği ve çatışmalar ikilisinin bir ortada görüldüğünü belirten Grede, bu ikilinin oluşturduğu zehirli karışımın besin güvenliği problemlerine ve sonrasında da önemli boyutlarda açlığa neden olduğunu vurguluyor. Grede Suriye’de 10 yıl evvel baş gösteren siyasi problemlerin öncesinde de önemli bir kuraklık yaşandığını hatırlatıyor.

Elon Musk’ın WFP ile 6 milyar dolarlık imtihanı

80 ülkede 21 bin şahısla faaliyetlerini sürdüren WFP, dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu. 2020 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen WFP çatışma, iklim şokları, pandemi ve öteki afetlerin yol açtığı acil durumlara müdahale ediyor. WFP operasyonları kapsamında her gün 5 bin 600 kamyon, 30 gemi ve 100 yardım uçağı besin sevkiyatı için yola çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su milyarder Elon Musk ile WFP Yöneticisi David Beasley ortasında toplumsal medya üzerinde “dünyadaki açlığı bitirme” üzerine bir tweet düellosu yaşanmıştı. Beasley, bilhassa dünyanın en varlıklı iki insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’a atıfta bulunarak ‘Dünyada, onlara çabucak ulaşamazsak sözün tam manasıyla ölecek 42 milyon insan var. Onlara yardım etmemiz için 6 milyar dolar gerekiyor” diye konuşmuştu. David Beasley’in ‘Elon Musk servetinin yalnızca küçük bir yüzdesini bağışlasa dünyadaki açlık krizi çözülür’ sözlerini kullanmasının akabinde ünlü milyarder, bunu kanıtlayabilirlerse Tesla’daki paylarını satacağını ve bağışlayacağını belirtmişti. Son olarak WFP 6.6 milyar doların nasıl harcanacağına yönelik kapsamlı bir planla gelmişti. Musk’ın servetinin yüzde 6’sı dünyadaki açlık sorunun çözülmesi için gerekli olan 42 milyar doları yaklaşık olarak karşılıyor

En az 10 karakter gerekli