DOLAR 18,5874 -0.01%
EURO 18,1544 -0.2%
ALTIN 1.014,69-0,79
BITCOIN 365029-1,65%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Yargıtay’dan titreyen araba kararı

Yargıtay’dan titreyen araba kararı

ABONE OL
5 Aralık 2021 10:57
Yargıtay’dan titreyen araba kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyonlarca araç sahibine müjde niteliğinde bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, otomobildeki titreme meselesine ait ayıp yetkili servis tarafından giderilemediği için otomobilin misli ile değişmesi gerektiğine hükmetti.

İ.D., ikinci el olarak aldığı 2012 model aracının titreme sıkıntısını yetkili serviste çözemeyince soluğu Tüketici Mahkemesi’nde aldı. Hem ithalatçı firma hem de aracı satın aldığı şahıstan şikayetçi olan davacı İ.D., aracın beş yıl mühlet ile garantisi bulunduğunu, aracı aldığından bu yana beş sefer servise gittiğini, araçta birden çok sorun bulunduğunu, aracın seyir halinde iken 1500-2000 bölüm ortasında çok halde titreme yaptığını lisana getirdi.

Aracın sarsıldığını ve ağır biçimde duman çıkardığını, beş kez servise gitmesine karşın arızaların devam ettiğini, seçimlik hakları kullanmak üzere davalılara noter kanalıyla ihtarda bulunmasına karşın sonuç alamadığını ileri sürdü. Davacı, aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesine, mümkün olmadığı takdirde ödemenin yapıldığı tarihten itibaren işleyecek avans faizi ile birlikte bedelinin iadesine karar verilmesini talep etti. Davalı ithalatçı firma, davanın reddini istedi. Mahkeme, araçtan yaklaşık 5 yıl faydalanıldığına, kapalı ayıbın tamiri mümkün aktarma organlarından kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Araçtaki paha kaybının araç bedeline oranı dikkate alındığında; aracın ayıpsız misli ile değişimi ya da bedel iadesinin güzel niyet kurallarına ters ve satıcı aleyhine orantısızlığa sebep olacağı gerekçesiyle, davanın bedel indirimi talebi istikametinden kabulü ile 3 bin 295 TL’nin dava tarihinden itibaren işleyecek avans faizi ile birlikte davalılardan tahsiline karar verdi. Karara karşı, taraflarca istinaf müracaatında bulunuldu.

Bölge Adliye Mahkemesi, dava konusu arabanın ayıplı mal ve ayıbın da bâtın ayıp niteliğinde olduğu, lakin bu ayıbın arabanın kullanımını tesirler nitelikte olmadığına hükmetti. Kararda kolay bir tamiratla giderilebileceği ve aracın asıllı ögelerinde ayıp bulunmadığı, fakat fatura kıymeti 55 bin 318 TL olan araçta mevcut ayıbın ikinci el satışlarda alıcılar nezdinde kuşku ve tereddütlere yol açacağı ve emsallerine nazaran arabada 3 bin 295 TL kıymet kaybı oluşacağı hatırlatıldı. Tespit edilen ayıp nedeniyle aracın ayıpsız misli ile değişimine ya da araç bedelinin iadesine hükmedilmesinin âlâ niyet kuralları karşısında taraflar ortasındaki menfaatler istikrarını ihlal edeceği ve hakkaniyet unsuruna alışılmamış olacağı gerekçesiyle, tarafların istinaf müracaatının asıldan reddine karar verildi.

İMALAT KAYNAKLI BÂTIN AYIP

Kararı her iki taraf da temyiz edince devreye Yargıtay 3. Hukuk Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay, titreyen aracın misliyle değiştirilmesi gerektiğine hükmetti. Kararda şu sözlere yer verildi:

– Evrakın incelenmesinde dava konusu aracın davacı tarafından 06.06.2016 tarihinde ikinci el olarak satın alındığı, satın alındıktan sonra beş sefer titreme şikayeti ile servise götürüldüğü, servisçe yapılan süreçlere karşın arızanın hala giderilemediği ve devam etmekte olduğu ortadadır. Uzman eşliğinde yapılan test sürüşünde 1500-2000 d/d aralığında 60-100 km /h sürat aralığında titreme yaptığının tespit edildiği, test şoför sonucunda hazırlanan uzman raporunda; araçtaki titremenin üretimden kaynaklı olup aracın aktarma organları hasebiyle meydana geldiği anlaşılmıştır. Somut olayda dava konusu araçta, imalattan kaynaklı bilinmeyen ayıbın var olduğu, esasen derece mahkemelerinin de kabulündedir.

ADAP VE YASAYA KARŞIT

– Ne var ki, araçtaki bu ayıbın yetkili servis tarafından yapılan tüm tamir süreçlerine karşın giderilemediği, bu nedenle duyduğu itimadın sarsılması nedeniyle araçtan beklediği faydası sağlayamayan davacının seçimlik hakkını kullanmış olduğu da dikkate alındığında, aracın misli ile değişim şartları oluşmuştur. Buna nazaran, birinci derece mahkemesince; davacının, aracın misli ile değişim talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken, yanılgılı kıymetlendirme ile yazılı biçimde karar verilmiş olması, yordam ve yasaya karşıt olup, bozmayı gerektirir. Birinci derece mahkemesi kararının, üstte açıklanan nedenlerle bozulmasına karar verilmiş olduğundan, işbu karara karşı davacı tarafından yapılan istinaf müracaatının temelden reddine ait bölge adliye mahkemesi kararının da kaldırılmasına karar verilmiştir.

En az 10 karakter gerekli