DOLAR 18,0953 0.81%
EURO 18,3838 0.44%
ALTIN 1.027,471,05
BITCOIN 4248170,88%
İstanbul
28°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE


Yeni etraf kirliliği yönetmeliği çıktı: Akkuyu muaf!
  • HaberAbi
  • Gündem
  • Yeni etraf kirliliği yönetmeliği çıktı: Akkuyu muaf!

Yeni etraf kirliliği yönetmeliği çıktı: Akkuyu muaf!

ABONE OL
4 Aralık 2021 08:09
Yeni etraf kirliliği yönetmeliği çıktı: Akkuyu muaf!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Etraf Bakanlığı, son olarak müsilaj tehdidiyle Türkiye gündemine gelen kirli atıklarla ilgili yeni bir yönetmelik yayımladı. Lakin askeri tesisler, ar-ge testi yapan işletmeler ve Akkuyu Nükleer Santrali yönetmelikten muaf tutuldu.

Son periyotta tüm denizleri tehdit eden müsilaj , termik santrallerin havaya saçtıkları zehir üzere Türkiye gündemini uzun mühlet meşgul eden felaketler üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yeni bir yönetmelik yayımladı.

“Kirletici Salım ve Taşıma Kaydı Yönetmeliği” başlıklı yeni düzenlemenin birinci unsurunda maksadı şöyle açıklandı:

“Bu Yönetmeliğin maksadı, etrafın korunması ile yayılı kaynaklar ve sanayi kaynaklı etraf kirliliğinin azaltılması için kirleticilerin salım ve taşıma kaydının oluşturulmasına yönelik yol ve temelleri düzenlemektir.”

Güç dalı, metal üretimi ve işlenmesi, mineral/maden endüstrisi, kimya endüstrisi, kağıt ve ahşam üretimi, ağır hayvancılık ve süt eserleri yetiştiriciliği, besin dalı, dokumacılık kesimi, tabakhaneler, mezbahaların tamamı kapsam içine alındı.

KAYIT BİLE TUTMAYACAKLAR

Fakat yönetmeliğin ikinci unsurunda kimi tesislerin kapsam dışında tutulduğu görüldü. Askeri tesisler, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile yeni eser ve süreçlerin test edilmesi için kullanılan işletmeler ile nükleer tesisler bu yönetmeliğin kapsamı dışında tutuldu.

Yani bu tesisler birinci hususta vurgulanan, etrafın korunması, etraf kirliliğinin azaltılması için kirleticilerin salım ve taşıma kaydının oluşturulmasından muaf bırakıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP