DOLAR 17,9554 0.21%
EURO 18,3191 0.4%
ALTIN 1.029,280,64
BITCOIN 4342774,65%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Sirkenin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Sirkenin Saymakla Bitmeyen Faydaları

ABONE OL
7 Ekim 2021 18:37
Sirkenin Saymakla Bitmeyen Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde iyileştirici olduğu bilinen sirke, başlı başına bir şifa kaynağı. Yemek, temizlik ve cilde uygulama gibi yöntemlerle hem dışarıdan hem de içeriden kullanılabilen sirkenin faydaları saymakla bitmiyor. Gelin bu faydaları daha yakından inceleyelim…

Yüzyıllar boyunca neredeyse bütün inanç ve kültürlerde yer alan sirkenin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Roma’dan, Yunanistan ve Mısır’a kadar tüm kültürlerde sirkenin günlük hayatta kullanımından bahsediliyor. Orta Çağ’daki veba salgınında dahi sirke kullanımının olumlu etkileri olduğu ve o dönemlerde hiçbir doktorun hastaya cebinde biraz sirke bulundurmadan gitmediği biliniyor. Sirkenin salgınlara ve bakterilere karşı koruyucu etkisi olduğu bilgisi o günlere dayanıyor. Romalı lejyonerlerin de hastalıkların tedavisinde sirke kullandıklarına dair yazılı kaynaklar mevcut. Öte yandan Osmanlı tarihinde de sirkenin çok fazla tarifte yer aldığı ve doktorlar tarafından hazırlanan reçetelerde hastalıklara karşı kullanıldığı biliniyor. Osmanlı’dan önce ise İbn-i Sina’nın kitabındaki yüzlerce reçetede sirkenin adının geçtiği biliniyor. Sirkenin sadece kendisi değil, tortusu da ilaç yapımında kullanılıyor. Tam olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı bilinmeyen sirkenin kökeni araştırıldığında, tarihin çok eski zamanlarına kadar uzandığı görülüyor.

HİPOKRAT DA KULLANMIŞ

HIPOKRAT
HIPOKRAT

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin en doğal yollarından olan sirke, bilinçli tüketildiğinde vücuda önemli faydalar sağlıyor. Uzmanlar mide ve bağırsak sorunu olan kişilerin sirkeyi daha dikkatli tüketmesi gerektiğini söylüyor. Sirkenin bilinen ve bilinmeyen birçok çeşidi var ancak bunlardan ikisini oldukça yakından tanıyor ve tüketiyoruz: üzüm ve elma sirkesi. Son yıllarda bu ikisinin yanında adını sıklıkla duyduğumuz beyaz sirke de bilinen sirke çeşitleri arasındaki yerini aldı. Tarihin en eski sağlık iksirlerinden biri olan sirkenin, tıbbın babası olarak anılan Hipokrat tarafından da tedavi amaçlı kullanıldığı kaynaklarda yazıyor. Hipokrat’ın elma sirkesiyle yaraları tedavi ettiği pek çok tarihi kaynakta yer alıyor. Birçok meyve, sebze ve bitkinin sirkesi yapılırken, her birinin şifasının birbirinden farklı olduğu biliniyor. Öyle ki sirke, mayalandığı maddenin içeriğindeki tüm besinleri barındırıyor. Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alan sirkenin turşularla, yemeklerle tüketilmesinin yanı sıra birçok hastalıkta alternatif tedavi yöntemi olarak kullanıldığını biliyoruz.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

Metabolizma
Metabolizma

Sirkenin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olduğu biliniyor. Antioksidan etkisi olan sirke, vücutta detoks etkisi oluşturuyor. Uzmanlar sirkenin doğrudan değil, seyreltilerek tüketilmesinin daha doğru bir yöntem olduğunu vurguluyor. Sirke, mide rahatsızlıklarını hafifletiyor. Bağırsak hareketleri düzenli sirkeli su içimiyle birlikte düzene giriyor. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sirke, tok tutmasıyla da diyet yapanların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Sirke ayrıca, kan şekeri ve tansiyonun dengelenmesine de destek veriyor. Diş eti rahatsızlıklarının azalmasında da rol oynayan sirke, mikrop öldürücü etkisi ile ağız temizliğine yardımcı oluyor. Sirkenin en çok bilinen faydalarından bir tanesi de özellikle içinden geçtiğimiz pandemi günlerinde daha da önemli hale gelen bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi. Geleneksel tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılan elma sirkesinin enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Elma sirkesi kan şekerini düşürüyor, tansiyonu dengeliyor ve vücutta antioksidan etki gösteriyor. Ayrıca siğil, mantar, kulak enfeksiyonları gibi birçok sorunun giderilmesine de katkı sağlıyor.

CİLDİ VE SAÇLARI GÜZELLEŞTİRİYOR

Sirkenin Cilde Faydalari 1
Sirkenin Cilde Faydalari 1

Elma sirkesi halk arasında cilt lekelerinde etkili olmasıyla biliniyor. Ancak mutlaka su ile seyreltilip uygulanması öneriliyor. Eğer uygun bir şekilde uygulanmazsa ciltteki lekeleri daha da artırabiliyor. Saçlarında kepek problemi yaşayanlar fermente edilerek elde edilen elma sirkesini saçlarının son durulama suyuna katarak bu sorunun önüne geçebilirler. Elma sirkesi saçlara parlaklık verirken, bitlenme tedavisine destek olarak da kullanılıyor. Bitlenmeye karşı sirkeli suyla saçların taranması uygulanan tedavinin daha etkin olmasını sağlıyor. Ancak sirkenin doktora danışılarak uygun bir şekilde, cilde temasından kaçınılarak ve seyreltilerek kullanılması gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP